Színésznő volt, aki gyermeket szült egy grófnak, és évekkel később a gróf elvette feleségül. Nem hangzik túl romantikusan, de ne kapkodjuk el az ítélethozatalt. Váradi Aranka korának kiváló színésznője volt, neve a Nemzeti Színház örökös tagjainak sorában nem sokkal Bajor Gizié előtt, közvetlenül Gózon Gyuláé után olvasható. Játszotta Kleopatrát, Nórát, Puckot és Roxane-t, klasszikus szerepek sorában aratott sikert és elismerést. Apja a magyar színháztörténet kiváló alakja, Váradi Antal egyike volt a Vígszínház alapítóinak.

Maga úgy néz ki, mint egy francia mandula

– ezt mondta megismerkedésükkor Bánffy Miklós, miután frissen kinevezett intendánsként a Nemzeti Színház páholyából megnézte a Császárné című előadást és benne Arankát. Bánffy nemcsak hatalmas birtokkal és a legszebb erdélyi kastéllyal rendelkező gróf volt, de igazi polihisztor is. Erdélyi történet címen korszakos nagyregényt írt, jelmezt és díszletet tervezett, kiváló festő és grafikus volt, a trianoni békekonferencia résztvevőit sikeres sorozatban örökítette meg. Az Operaház intendánsaként neki köszönhető két jelentős Bartók-premier, ezek mellett ő tervezte IV. Károly koronázási ünnepségét, külügyminiszterként érdemei közé tartozik Sopron megtartása, és ő volt az Erdélyi Helikon mozgalmának egyik motorja.

Váradi Arankának nem ő volt az első férje, a színésznő ugyanis 1916-ban Fekete Sándor szülész-nőgyógyásszal lépett házasságra. A kiváló orvos vezette be elsőként a só- és zsírszegény diétát várandós nőknél, orvostörténészként pedig tisztázta Semmelweis szerepét az 1848-as forradalomban. Fekete a Szövetség utcai kórház igazgatója, később a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum alapítója és első vezetője volt. Kapcsolata Arankával mindvégig barátságos, sőt szeretetteli volt, az asszony Bánffyval való kapcsolata után is. Az ostrom idején Aranka és lánya egy ideig nála lakott. A házaspár 1924-ben vált el, de még házasságuk idején született meg Aranka lánya Bánffytól, akit apja azonnal a nevére vett. Ám az új házasságra egészen 1939-ig kellett várni…

A szabálytalan család nem élt együtt, bár gyakran laktak egy fedél alatt. Váradi Aranka sok időt töltött Bánffy meseszép mezőségi kastélyában, Bonchidán, amit Erdély Versailles-ának neveztek. A színésznő Pesten a Rökk Szilárd utcában lakott, nem messze a gróf Reviczky utcai palotájától. Vettek egy villát is Arankának Visegrádon. (A Halápy-villa ma is megvan, a Rév utca és a 11-es főút sarkán áll, tornyos kis épület.)

Váradi Aranka mint Dolly és Mészáros Alajos mint Philipp George Bernard Shaw Nem lehessen tudni című vígjátékában. Fotó: Wikipedia

A kis Kató Bonchidán lovagolni tanult, úszott a Szamosban, és hadakozott anyja szigorú komornájával. Hármasban gyakran utaztak Olaszországba, Bánffy Velencében mindig a legendás Hotel Danieliben foglalt szobát. A gyerek lelkesen homokozott a parton, és büszke volt az anyjára, aki testre simuló fürdőruhájával és meglepő céllövőtudásával keltett feltűnést. A kamaszlányt apja elvitte magával Szegedre, ahol a szabadtéri játékokon a Tragédiát rendezte éppen. Sakkozni is tanította a lányát, és ha nem voltak együtt, mókás leveleket váltottak.

Bánffy tekintélye megkérdőjelezhetetlen volt arisztokrata körökben, de Arankát nem minden főúri rokon látta szívesen. Ez még az 1939-es házasságkötés után sem enyhült. Pedig az asszony akkor is kitartott a férfi mellett, amikor az betegen, vagyonát vesztve, szó szerint lerongyolódva érkezett meg hozzá a bukaresti gyorssal. A második világháború végén ugyanis a németek kifosztották, majd felgyújtották a gyönyörű bonchidai kastélyt, Bánffy elveszítette a vagyonát is. Kató lányuk akkor már férjével, egy amerikai katonai attaséval külföldre költözött, ott élt élete végéig.

Bánffy Katalin 101. életévében idén halt meg Tangerben. Halálhíre kapcsán írt cikkünk:

Váradi Aranka is nehezen élt a háború utáni években. Megmaradt értékeit adogatta el, és Gobbi Hilda, valamint Keresztury Dezső támogatását kérte, hogy visszavegyék a Nemzeti Színházba. Major Tamás nem kedvelte, nagy nehezen egy Makay Margit által visszaadott rövidke szerepet bízott rá egy Gorkij-darabban. „Ilyen szerepben lépjen fel 12 évi grófnéság után újra a színpadra Váradi Aranka?!” – írta naplójába keserűen. Még játszott Mészáros Ágival és Gábor Miklóssal, de csakhamar megkérték, menjen nyugdíjba. Megalázó feladatok mellett egyetlen öröme az volt, hogy Kató a messze idegenben gyereket várt. Aztán 1949 októberében megérkezett Bánffy, és hamarosan befeküdt Haynal Imre klinikájára. Aranka becsinált levessel, jégbe hűtött cseresznyekompóttal próbálta felhizlalni, de hiába. Bánffy Miklós, a legendás nagyúr meghalt 1950 nyarán.

Váradi Aranka életének legfontosabb száma az 5-ös volt. 5-én ismerte meg Bánffyt, aki ugyancsak 5-én halt meg. 5-én született Kató is. A grófnő-színésznő, miután kivándorló útlevéllel elhagyta az országot, 1966. január 5-én halt meg Mallorcán.