Fodor Ákos 2025. május 17-én lett volna 80 éves, tíz éve nincs köztünk, életművének feldolgozása még nem zárult le. Ennek a folyamatnak a részeként jelenik meg a kerek évfordulóra a Töredelmes Töredékek című posztumusz kötet, amely kéziratban hátrahagyott, folyóiratokban már megjelent, kiadásra szánt verseinek válogatása.

Fodor Ákos költői életművébe több mint ezer haiku tartozik, tizenöt kötetben jelentek meg. Maga szerkesztette és válogatta őket – az első a Kettőspont volt 1978-ban, az Akupunktúra című kötetében 125 haiku kapott helyet, míg a Jazz kötetben például csak 54. A Töredelmes Töredékekbe több tucat további haiku került ezúttal Podonyi Hedvig válogatásában, borítékolhatóan fokozva Fodor Ákos már most kiemelkedő népszerűségét. 

PÁNIK

A fény is rémít.
Reszkető árnyékomat
magamba vetem.

Mostanra talán könnyebb lenne megszámolni azokat, akik nem olvassák az online térben is terjedő verseit, mint azokat, akik ismerik, idézik is. Teret teremtő haikukat írt, a semmit sem kinyilatkoztatni akarás jóleső érintésével. Ez a tér néha csak lélegzetvételnyi, máskor szinte végtelen. Azzal az élménnyel ajándékozzák meg a Fodor-haikuk a befogadót, hogy láthatatlanul kísérik, egy kimondatlan érzés, rezdülés alakot ölt, tehát valaki vele együtt rezdül.

Kevesen tudják, hogy Tandori Dezsőnek fontos szerepe volt abban, hogy a szakma is felfigyelt a nyilvános szerepvállalástól következetesen tartózkodó Fodor Ákosra. Elismerte, támogatta és segítette is az irodalmi közegben. Talán ennél is fontosabb az a kölcsönhatássá alakuló viszony, ami Pilinszky János és Fodor Ákos között szövődött. 

Tandorit addig érdekelték a művei, amíg az életben maradásban segítették | Magyar Krónika

Egy személyben költő, irodalmi szekértáborokon felülemelkedő, univerzálisan tisztelt alak, madarak és medvék gondozója, játékmester, aki mintha egész életében a halálára készült volna. Tandori Dezsőről Tóth Ákos, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa, a költő barátja, szerkesztője, hagyatékának gondozója mesél.

CIVILIZÁCIÓ

csomagolóanyagbacsomagolt
csomagolóanyagok

Fodor Ákos tizenhat éves korában mutatta meg első verseit Pilinszky Jánosnak, aki elismerte tehetségét, és felajánlotta, hogy beajánlja őt a Vigília című katolikus folyóiratba – első verse végül csak két évvel később, tizenkilenc évesen jelent meg a Kortársfolyóiratban. A két költő között között később mély barátság alakult ki. Fodor Pilinszkyt „Jancsinak” becézte, Pilinszky számára Fodor Ákos pedig nemcsak művész, hanem barát is volt, aki mély hatással volt rá. Érdemes ezt a hátteret ismerni egy posztumusz Fodor Ákos kötet megjelenésekor, a haikukat ezeknek a kölcsönhatásoknak a fényében is forgatni, ízlelgetni.

Az önvisszavonás költészete – beszélgetés Mártonffy Marcellel a Pilinszky-életműről | Magyar Krónika

Száz éve született Pilinszky János. Az életművét formáló filozófiai-irodalmi hatásokról és a „kegyelmi” egzisztencializmusról Mártonffy Marcell irodalomtört …

3 SZÓ
hommage à W. S.


fényroham
*
varázstörés
*
rímálom

A május 24-re szervezett emlékesten és könyvbemutatón a Jókai Anna Szalonban Szilágyi Enikő színművész fel is olvas Fodor Ákos műveiből, a Töredelmes Töredékeket gondozó Fekete Sas Kiadó pedig beszélgetést szervez Podonyi Hedviggel. A részvétel regisztrációhoz kötött.

Még több metavers mindenkinek – új Fodor Ákos kötet jelenik meg tavasszal | Magyar Krónika

Eredendő költő, magasrendű, megragadó – írják róla. Fodor Ákost az egyik legnépszerűbb 20. századi magyar költővé emelte a verseiért rajongó utókor. Tíz éve telt be e világi ideje, nyolcvanéves lenne május 17-én. Emlékét 2025-ben több program és új kötet is ápolja.