2021 augusztusában mindössze néhány nap alatt vonta ki az Egyesült Államok a békefenntartó csapatait Afganisztánból, a tálibok pedig éltek a lehetőséggel, és villámgyorsan elfoglalták az országot. A halálra ítélt civilek kimentésében a Magyar Honvédség is részt vett a Sámán Pajzs nevet viselő hadműveletben. A hősiességüknek köszönhetően ötszáznegyven lakos, köztük száznyolcan gyerek életét óvták meg.
Erről az elképesztő bravúrról az újságok még akkoriban sem a címlapokon számoltak be, és azóta is ritkán kerül szóba. Így ha a Sárkányok Kabul felett semmi mást nem ér el, csupán felhívja a figyelmet a derék katonák helytállására, már megérte elkészíteni. Szinte borítékolható azonban, hogy többről van szó: valószínűleg minden idők leglátványosabb és legnagyszabásúbb magyar filmje érkezik a mozikba az ősz folyamán.

Amikor ősszel az újdörögdi romvárosban zajló forgatáson jártunk, szembetűnő volt, hogy milyen aprólékos munkát végeztek a készítők: a Veszprém vármegyében található honvédségi műveleti terület épp úgy festett, mintha valóban Kabul egyik főutcáján járnánk, a falakat és a villanyoszlopokat különféle, többségében körözési vagy a tálibokhoz való csatlakozást propagáló plakátok díszítették, mindegyik gondosan és hitelesen ki volt dolgozva, noha valószínűleg a kész filmen akkor is nehezen lesznek kivehetők, ha otthon a legjobb felbontásban, hatalmas méretű tévén kimerevítjük a képet.
Ha az ilyen apróságokra ekkora hangsúlyt fektettek, akkor nem kérdéses, hogy az akciójeleneteket sem kontárkodják majd el.
Mindebből akkor a helyszínen ízelítőt is kaptunk, a forgatás során felvettek egy rövid jelenetet, amelyben a hadsereg tűzharcba keveredik a tálibokkal, majd egy autó felrobban. Ez már ott is rendkívül látványos volt, a képsort azonban az utómunkálatok során bizonyára alaposan kidolgozták: feltehetőleg az akkor rögzített pillanatokat láthatjuk az alábbi előzetesben, amelyben még intenzívebbnek hat az összecsapás.
Mindez abból a szempontból nem meglepő, hogy a film rendezője, Dyga Zsombor a kis képernyőn egyszer már forradalmat írt, az Aranyélet című sorozatban több alkalommal olyan akciójeleneteket prezentált, amelyet addig egyetlen hazai produkcióban sem láthattunk, most pedig nyilvánvalóan még nagyobb költségvetésből dolgozhatott. A sárga szűrővel ellátott felvételek, az előzetesből áradó heroizmus pedig képi világában és hangulatában egyenesen Michael Bay blockbustereit idézi.
Bízhatunk abban is, hogy nem csupán egy technikai erőfitogtatásról lesz szó, Lajos Tamás producer korábban a legkülönfélébb műfajokban is kipróbálta magát, az ő nevéhez fűződik mások mellett a Semmelweis, az Ida regénye, az Apró mesék vagy az Örök tél. Ezeket a filmeket épp olyan drámai töltet jellemezte, ami szükséges ahhoz, hogy egy háborús film igazán maradandóvá váljon. Vagyis ne csak az elsődleges érzékszerveinket, azaz a szemünket és a fülünket dolgozza meg, hanem érzelmileg is kötődni tudjunk a sztorihoz.
Tűzpárbaj tört ki az újdörögdi Romvárosban, egy autó felrobbant a lövöldözés során
Készül minden idők legnagyszabásúbb hazai akciófilmje, a Kabul művelet munkacímet viselő alkotás egy méltatlanul keveset emlegetett magyar hőstettről szól. A forgatáson jártunk.
Utóbbi szempontból pedig a szereposztás igencsak ígéretes. Az egyik katonát alakító exketrecharcos, Dietz Gusztáv már a Külön falkában bizonyította, hogy nemcsak ütni képes, hanem meg is tudja ríkatni a nézőket: tipikus példája ő annak, amikor a marcona külső érző szívet takar. A főszerepekben pedig mások mellett olyan neveket találunk, mint Jászberényi Gábor, aki minden filmjében erőset alakított, a kolléganői között pedig például Trokán Nóra vagy Mészáros Blanka kvalitásaihoz sem férhet kétség.
Papíron tehát minden adott, hogy egy hollywoodi színvonalú, akár a nemzetközi piac meghódítására is képes produkció szülessen, így vágjuk a centit a premierig.
Kiemelt kép: részlet a Sárkányok Kabul felett plakátjából. Forrás: NFI