Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai rendezése, a Filmintézet támogatásával, magyar-bhutáni koprodukcióban megvalósult A boldogság ügynöke világpremierjét az észak-amerikai Sundance Fesztiválon tartották, itthon több mint 8500 néző volt rá kíváncsi, ami kiemelkedő szám a dokumentumfilmek műfajában.
Az egy adott év legjobb, a fikciós műfajon kívüli alkotásait díjazó amerikai IDA Documentary Awards a világ legrangosabb dokumentumfilmes fóruma, és idén a Los Angeles-i székházukhoz rekordszámú, több mint hétszáz pályamű érkezett. A szűkített listán való szereplés a legfontosabb mérföldkő az Oscar-jelöléshez vezető úton is a dokumentumfilmes kategóriában.
A magyar alkotás egy negyvenes éveiben járó boldogságügynök, Amber Gurung életét követi, ugyanis a mindössze hétszázezer lelket számláló, apró himalájai királyságban, Bhutánban a Boldogság Kutatóintézet munkatársai járják az országot, és négyórás kérdőív segítségével mérik fel a lakosság boldogságszintjét. Ennek eredményéből dolgozzák ki az ötéves fejlesztési terveket, amelyeknek elsődleges célja, hogy tovább növeljék a bhutáni társadalom boldogság indexét.
A filmben a főszereplő házról házra látogatja az elszigetelt falvakat, így intim betekintést nyerhetünk a bhutáni társadalom hétköznapjaiba, választ kapva olyan kérdésekre, hogy mi teszi őket igazán boldoggá, és egyáltalán valóban mérhető-e a boldogság? A történet során nemcsak az interjúalanyokat, hanem a főszereplőt is megismerhetjük, akinek a legfőbb vágya, hogy végre megtalálja a szerelmet.
A dokumentumfilm a magyar Match Frame Productions és a bhutáni Sound Pictures koprodukciójában, a Nemzeti Filmintézet, az amerikai Sundance Institute, a Catapult Film Fund, a deNovo Initiative és a dél-koreai DMZ Docs Fund támogatásával készült.
Kiemelt kép: A boldogság ügynöke (Forrás: Mozinet)