Szerdán mutatták be a Ybl megvalósult álma – A Várkert Bazár története című könyvet, amely Szentpály-Juhász Miklós tollából született, és Balázs Attila, Bálint Éva, valamint Kiss Henrietta szerkesztésében jelent meg. A kötet a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos, Fodor Gergely szavaival élve „egyik legfontosabb kulturális örökségünk krónikája”, amely nem csupán történeti áttekintést nyújt, hanem a múlt tanulságait a jelen szempontjából is értelmezi.

Fodor elmondta, hogy a tíz éve felújított

Várkert Bazár mára Budapest egyik legvonzóbb kulturális helyszínévé vált, ahol az év 200-250 napján változatos programok – kiállítások, koncertek, tematikus családi események – várják a látogatókat.

A helyszín emellett múzeumpedagógiai foglalkozásoknak is otthont ad, különösen az általános iskolás korosztály számára.

A kötet 16 részben meséli el az épületegyüttes történetét, amelyet Ybl Miklós tervezett, és amely 1875 és 1883 között épült. Az olvasók megismerhetik Ybl Miklós legkiválóbb munkatársait, az 1876-os dunai árvíz okozta nehézségeket, valamint a második világháború alatt elszenvedett sérüléseket.

Emellett a könyv különleges illusztrációkat is tartalmaz az épület utolsó tervváltozatáról, korabeli helyszínrajzokról és a századfordulós kertjeiről.

Szentpály-Juhász Miklós, a könyv szerzõje Az Ybl megvalósult álma – A Várkert Bazár története címû kötete bemutatóján Budapesten, az YBL6 Mûvészeti Térben 2024. november 20-án.

L. Simon László, a Magyar Művészeti Akadémia tagja a könyvbemutatón hangsúlyozta:

a Budavári Palotanegyed rekonstrukciója rendkívül összetett és vitákat kiváltó feladat, de elengedhetetlen.

Az épületegyüttes visszanyeri egykori, híres képét, amely méltán tett híressé egykoron.

A Ybl megvalósult álma – A Várkert Bazár története című kötet nem csupán tisztelgés az építész zsenialitása előtt, hanem egy olyan útmutató is, amely a kulturális örökség értékeinek megőrzését és továbbadását szolgálja.

Az épület történetének megismerése mellett a kötet rámutat a rekonstrukciók során felmerült kihívásokra is.

A Nemzeti Hauszmann Program keretében már számos elem, például a Szent István-terem, a Stöckl-lépcső és a Karakas pasa tornya is megújult, míg a Vöröskereszt Egylet egykori székházának rekonstrukciója decemberre várható.