A tizennégy segítőszent közbenjárását különösen hatékonynak tartják különböző betegségek és bajok esetén. Kultuszuk kezdete bizonytalan, de kialakulásában szerepet játszhatott a 14. század nagy európai pestisjárványa. A középkortól kezdve Európa-szerte nagy tiszteletnek örvendtek, számos ispotályt, templomot, kápolnát és oltárt szenteltek a tiszteletükre. 

Kik alkotják a szentek e csoportját, és hogyan fohászkodtak hozzájuk?

Ákos vagy Achatius (jún. 22.): Szent Akácius, te alázatos elszenvedője szégyenteljes ütéseknek, hatalmas pártfogó a kínteljes aggodalomban, mely olykor a halál előtt jelentkezik.

Balázs (febr. 3.): Szent Balázs, te a hízelgés és fenyegetőzés állhatatos meggyőzője, hatalmas pártfogó a torokbajokban.

Szent Balázs: a torokbetegségek gyógyítója, az állatok barátja, aki a tavaszi viharokat is előre jelzi | Magyar Krónika

Mi az a balázsáldás? Hogyan zajlott a balázsjárás? Kik voltak a balázsvitézek? A szent legendájának számos eleméből alakult ki a szokás, ezeknek jártunk utána.

Borbála (dec. 4.) Szent Borbála, te a leggyengédebb földi érzelmeknek hősies megvetője, hatalmas közbenjáró az utolsó szentségek fölvételére.

Borbála: a toronyba zárt lány, aki a jó halál védőszentjévé vált | Magyar Krónika

Háromablakú torony, villám által agyoncsapott zsarnok apa, Jézustól kapott virágkoszorú: a szent legendájának számos olyan mozzanata van, amely a népi hagyományvilágban különleges szokásokhoz és hiedelmekhez vezetett.

Cirjék (aug. 8.): Szent Cirjék, te a gonoszlélek hatalmas kiűzője, hatalmas pártfogó a pokoli kígyó incselkedései ellen.

Dénes (okt. 9.): Szent Dénes, te az isteni sugallatoknak gyors követője, hatalmas pártfogó a lelkiismeret nyugtalanságában.

Egyed (szept. 1.): Szent Egyed, te a mezíteleneknek jótékony felruházója, hatalmas pártfogó az álszégyen ellen a gyónásban.

Szent Egyed, a remete, aki az üldözött állatoknak is menedéket nyújtott | Magyar Krónika

Miért Szent Egyedhez fordultak segítségért a szoptatós anyák, hogyan próbálta megmenteni a remete a vadászok űzte szarvast, és miért nem akart meggyógyulni …

Erazmus (jún. 2.): Szent Erazmus, te iszonyú ütlegeknek alázatos elszenvedője, hatalmas pártfogó az altest fájdalmaiban.

Euszták (szept. 20.): Szent Euszták, te a legváltozatosabb végzetnek türelmes elviselője, hatalmas pártfogó a legzavartabb bonyodalmakban.

György (ápr. 24.): Szent György, te az üldözöttek bátor védelmezője, hatalmas pártfogó a hit elleni kételyekben.

Boszorkányok, pásztorok és a sárkányölő szent | Magyar Krónika

Szent György napja a néphagyomány szerint a tavasz kezdőnapja, amelyhez számos szokás, hiedelem és praktika kapcsolódik.

Alexandriai Katalin (nov.25.): Szent Katalin, te a bálványimádás dőreségének értelmes legyőzője, hatalmas pártfogója a bűnbánóknak a megtérés útján.

Szent Katalin: a szép királylány, aki érveivel a legnagyobb tudósokon is felülkerekedett | Magyar Krónika

Lopott leánying, karácsonyra kizöldülő meggyfagally, leálló malom – Katalin napjához számos érdekes népszokás kötődik.

Kristóf (júl. 25.): Szent Kristóf, te alázatos szolgája a segély nélküli vándoroknak, hatalmas pártfogó a tűz, jég, éhség, döghalál és a gonoszlélek támadásai ellen, halálunk óráján.

Antiochiai Margit (júl. 13.): Szent Margit, te állhatatos megvetője a pogány vőlegénynek, hatalmas pártfogója az asszonyoknak, kiknek élete gyermekük életével együtt veszélyben forog.

Pantaleon (júl. 28.): Szent Pantaleon, te nagy orvos és vértanú, Jézus szent nevének erejéért hatalmas pártfogója minden betegnek, ki ájtatosan fohászkodik: Jézus, Mária.

Vitus vagy Vid (jún. 15.): Szent Vitus, te hősies legyőzője a leggyalázatosabb csábítóknak, hatalmas pártfogója az ifjaknak, a szemérem elleni kísértésekben.

Szent Vitus: véd az őrjöngő tánctéboly ellen, és a várható termésre is figyelmeztet | Magyar Krónika

Miért Vitus napján vágták le a víz alatt a nádat? Mit jelzett, ha aznap hullt a szőlővirág és mit, ha esett az eső? Cikkünkben a Szent Vitus napjához, június 15-höz kötődő népi megfigyeléseket, hiedelmeket, legendákát vesszük sorra.

A névsor azonban nem állandó, egyikük-másikuk helyett néhol Apollónia (febr. 9.), Lénárd (nov. 6.), Miklós (dec. 6.), Oszvald (aug. 5.) és Rókus (aug. 16.) szerepel.

Hogyan vált Müra szent püspökének alakja Láncos Miklóssá a néphagyományban? | Magyar Krónika

Szent Miklós a bajbajutottak megmentője, aki a legkilátástalanabb helyzetbe kerülőkön is segített. Ünnepének hagyományát legendájának elemei, diákszokások, valamint az adventi, karácsonyi népszokások és hiedelmek alakították.

Felmerül a kérdés, hogy miért vannak éppen tizennégyen?

Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumában arról ír, hogy a 14 a „szentmágikus” 7 kétszerese. Jankovics Marcell Jelkép-kalendáriumában azt a választ adja, hogy a 14 egyszerre holdszám és napszám, mert 2 x 14 = 28, 36 x 14 = 364. A tizennégy a zsidó-keresztény számmisztikában is kivételes helyet kap. „Az összes nemzetség tehát Ábrahámtól Dávidig tizennégy nemzetség, és Dávidtól a babiloni fogságra vitelig tizennégy nemzetség, és a babiloni fogságraviteltől Krisztusig tizennégy nemzetség.” (Mt 1,17)

Jankovics Marcell arra is rámutat, hogy a 14 Dávid király héber nevének számösszege, de ennyi az ember kezén és lábán megszámolható ujjpercek száma is, hiszen a hüvelyk nem látható ujjpercével együtt egy kézen 15, összesen tehát „60 percünk” van. Ez alapján lehet, hogy a kérdésre valójában az a válasz, hogy a tizennégy segítőszent a mennyei segítő kéz ujjperceit személyesítette meg.