Lucy Prebble 2012-ben a legjobb drámának járó kritikusok díjával elismert Mellékhatás című darabjának középpontjában két fiatal áll, akik egy új antidepresszáns tesztalanyaiként egymásba szeretnek, miközben egyre bizonytalanabbak abban, vajon az érzelmeik természetes módon alakultak ki, vagy a tabletták korbácsolta fel azokat; miként az sem tudják, melyikük kapott placebót és melyiküknek szánták a valódi gyógyszert. Mindeközben a vizsgálatot egy magának való pszichiáternő vezeti, aki nem hisz abban, hogy a depresszió pusztán pirulákkal kezelhető lenne, ezzel szemben a főnökének szent meggyőződése, hogy a megfelelő összetételű gyógyszerekkel minden gyógyítható és nem mellesleg nagy anyagi hasznot remél a kísérlettől.
„A Mellékhatás története egy felkavaró vitaindító arról, hogy az egészségügy mennyire veszítette el a legősibb segítségnyújtás gesztusát. A gyógyszeripari kísérletek szélsőséges szituációi nem csak a morált, hanem a szenvedélyes szerelmet is próbára teszik.”
– nyilatkozta a darab rendezője, Horgas Ádám, aki az előadás látványtervezője is.
A Mellékhatás 2012-ben hatalmas sikerrel debütált a Londoni Nemzeti Színházban és még abban az évben megnyerte a legjobb drámának járó kritikusok díját. Ezt követően a drámát frissített formában 2023-ban a londoni Lyttelton Színházban újra bemutatták, idén pedig a New York-i The Shed tűzte műsorára.
A Centrál Színház előadásában Horgas Ádám rendezésében Botos Éva, Fehér Tibor, valamint két vendégművész, Gáspárfalvi Dorka és Mertz Tibor főszereplésével láthatjuk. |
Kiemelt kép: Mellékhatás (Forrás: Centrál Színház)