Márton atyának milyen szerep jutott?
A legendájában olvashatjuk, hogyan menekült Szent Márton a püspökké választás elől: bebújt a libák közé az ólba, az állatok azonban olyan hangosak voltak, hogy leleplezték. Márton atya vállalta a leendő püspök szerepét, a történetet pedig úgy játszottuk el, hogy a romtemplom körüli tömegben labirintust képeztünk, ott menekült a plébános, az elsős gyerekek pedig futottak utána, míg el nem kapták. Ehhez kapcsolódik a rétesosztás hagyománya is, ugyanis a legenda szerint Szent Márton a köpenyével „betakarta az embereket a tél és bajok elől”. Ez egyrészt a rétestészta nyújtásával vált nálunk valósággá, és még kiegészült egy valódi köpennyel is, amit én varrtam. Az óriási ruhadarabot kiterítettük és körbeadtuk a közönség feje felett, így mindenkihez eljuthatott az „áldás”. Jani mindehhez régi magyar dalokra írt költeményeket, amelyeket aztán a tűz köré gyűlve énekeltünk. Az Édes rózsám, szívem kedvese dallamára csak úgy zengett a „Márton püspök, császár harcosa, nem voltál te gyáva, Isten volt az összes fegyvered, úgy mentél csatába”.
Még mindig tart a közös ének és a lendület?
Lendület van, de én megváltoztam. Korábban kifejezetten szerettem nagy rendezvényekre járni, sok emberrel együtt mozogni, most már jobban érdekelnek a mélyebb, személyes kapcsolatok. Persze most is sok mindent csinálok. Számomra anyukám teherbírása az igazi példa. Neki csak az ötödik gyerekkel lett mosógépe, előtte egy általunk aranylábasnak nevezett alumíniumedényben mosta, főzte a vászonpelenkákat, volt, hogy egyszerre három kisgyerekre, mindeközben elvégezte a Zeneakadémiát is. Máig nem tudom, hogyan csinálta.
Az ön története is hasonló. Miközben sorra születtek a gyermekek, elvégezte az egyetemet, és meg sem állt a munkában.
Azért nehéz felérni hozzá. Iparművész szerettem volna lenni, gyávaságból azonban művészettörténet szakra mentem. De nem illettem bele az egyetemi közegbe. Az egyik csoporttársam, aki több éven keresztül minden találkozáskor nagy hassal látott, egyszer megkérdezte: „Ez most még mindig ugyanaz a gyerek?”
Nem fogta fel hiányként, hogy kimaradt a szabad egyetemi időszak az életéből?
Nem terveztük, hogy ilyen korán megszületik az első gyermekünk, de nagy vágyam teljesült az anyasággal. Mindketten újabb és újabb ajándékként éltük meg a gyermekáldásokat. Hiányt akkor még nem éreztem, mert rengeteget ad az embernek a házasság. Néha olyan, mintha Jani a legközelebbi testvérem lenne. A Biblia ezt gyönyörűen megfogalmazza: ketten egy testté lesznek. Nálunk ez a közelség mondjuk sokszor humorforrás is, mert egymás történeteit is képesek vagyunk magunkénak érezni és úgy továbbmesélni.
Miközben gyarapodott a család, a férje írói pályája egyre feljebb ívelt. Hogyan ért össze a kettejük világa, a közelség miként alakult a gyerekek, a munka és a tanulmányok mellett?
Egész életemben természetesnek éreztem, hogy a másik fontosabb, mint én. Ez persze sok kicsi gyermek mellett hasznos tulajdonság, de miközben lelkileg feltöltött a gyermeknevelés, fizikailag egyre gyengébb voltam. Egyszer csak nem bírtam többet adni. Olyan ínhüvelygyulladásom lett, hogy a fájdalomtól nem tudtam használni a jobb kezemet. Lelkileg is alagútba kerültem, a napjaim felét sírással töltöttem. Fél év szenvedés után aztán egy közbenjáró imaalkalmon a kezem és a lelkem is csodásan meggyógyult. Ehhez egy gyönyörű igét is kaptam később a Bibliából, mely egyben a kútásás csodájára is visszautal: „én, az Úr, a te Istened, én ragadtam meg jobbodat […] Folyókat fakasztok a kopasz dombokon”. Janival akkor kerültünk igazán közel egymáshoz, amikor az ezt megelőző nehéz időszakkal is meg tudtunk küzdeni.