Nem félt, hogy ez a téma eltántorítja majd azokat, akiket bár érdekel a város, nem vallásosak?
Nem, mert pont az a cél, hogy megmutassam, ezek az épületek mindenkinek mesélnek, csak észre kell venni, milyen izgalmasak. Aki nem vallásos, már külföldön is egyre kevésbé megy be a templomokba, nemhogy itthon. Pedig érdemes. A hívek minden korban adtak a templomokra: jóval többet költöttek rá, mint az átlagos épületekre, és nagy részük meg is maradt. Nagyon keveset bontottak le, még a különféle rezsimek is ritkán vetemedtek erre – persze van néhány kivételes eset –, de sokkal jobb a helyzet, mint a váraink esetében, így fontos koremlékek. Nem beszélve arról, hogy szinte az összes rejt magában pár jó történetet.
A mátyásföldi is?
Persze, többet is. Például van benne egy szép Szent Margit-szobor, amely látszólag kőből van, de valójában gipsz. Ez volt a mintája ugyanis annak a szobornak, amely ma a Szent István-bazilikában található.
Mondta, hogy a templom lenyomata annak az időszaknak, amelyben épült. Mit mesél a mátyásföldi az akkori korszellemről?
Nem különleges épület. A századfordulón emelt sok neogótikus téglatemplom közül az egyik. Bár szerintem kifejezetten szép, az átlagosnál gondosabban kidolgozott darabja annak az időszaknak, nem tudom, azért látom-e így, mert itt nőttem fel, ide jártam. Kicsit későbbi, mint maga a városrész, ez viszont pont megmutat valamit a kor mentalitásából. Akkoriban úgy hozták létre ezeket a tervezett településeket, hogy kitalálták, a következő negyven évben hogyan fogják beépíteni a területet, aztán negyven évig ahhoz tartották magukat. Ma minden sokkal gyorsabban, a változó igények és érdekek szerint alakul. Ha egy területet elkezdenek beépíteni, mint a gomba, nőnek ki a földből a házak, és sokszor mire észbe kapnak, hogy kellett volna templom is vagy valamilyen közösségi tér, már késő. Régen ez nem így volt. Mikor az 1880-as évek végén felparcellázták a hatalmas területet, rögtön kijelölték, hogy itt áll majd valamikor a templom, és 1905-re tényleg felépült.
Mi történt itt az 1880-as években, ami a miatt egyszer csak felparcellázták a környéket?
A terület Cinkotához tartozott, de nem romlatlan természet, hanem szimpla szántóföld volt, amely még messze esett Budapesttől. A helyi földesúr, Beniczky Gábor eléggé el volt adósodva, egyezkedni kezdett hát egy bizonyos Kunkel Imrével, aki tudta, hogy rövidesen ki fogják hozni a hévet idáig, amitől fel fognak értékelődni a földek. Kunkel összeállt pár emberrel, és létrehozták a Mátyásföldi Nyaralótulajdonosok Egyesületét. Az egyesület vette meg végül a szántóföldet.
A ma már budapesti területre száznegyven éve még nyaralni jártak az emberek?
Abszolút. Akik itt építettek villát, azoknak általában volt a Belvárosban vagy az Andrássy úton lakásuk, ahol év közben éltek, tavaszra és nyárra pedig kiköltöztek ide a családdal és a cselédekkel. Azt szerették volna megvalósítani itt kicsiben, amit az arisztokrácia nagyban. Ahogy az Esterházyaknak is volt téli és nyári rezidenciájuk a városban és vidéken, úgy ők is erre vágytak.
Hogyan érték el, hogy a szántóföldekkel teli terület divatos hellyé váljon?
Mikor felparcellázták a területet, az egyesület létrehozta az itteni életet szabályozó dokumentumát. Ebben nagyon szigorú előírásokkal kötötték meg a saját kezüket. Ma már nem szokás a saját szabadságunkat a hely érdekében ilyen nagy mértékben korlátozni, de az alapítók rájöttek, hogy akkor lesz értékes Mátyásföld, ha lesz saját hangulata, arculata, nívója.
Milyen szabályok kellettek ehhez?
Eleve csak az vehetett telket Mátyásföldön, aki belépett az egyesületbe, és fizette a tagdíjat. Tehát kellett egyfajta elköteleződés és áldozatvállalás a közért. Kicsit úgy működött, mint ma a társasházak, ahol a lakók bizonyos feltételek között szabadon alakíthatják a lakásukat, mégis egy egységben élnek, a közös ügyekben együtt döntenek, és a költségeket is szétosztják maguk között. Mátyásföldön a fásításokat is a tagdíjból állták, és azt is meghatározták, melyik utcában milyen fa domináljon: hol legyen platán-, hol gesztenyesor. A szabályok előírták, hogy csak villakinézetű házat lehet építeni, amelynek a terveit egy bizottság a munkálatok előtt engedélyezte. Nem lehetett a házaknak tűzfala, hogy mind a négy irányból színvonalasan nézzenek ki, és a villák köré csak átlátható kerítést szabadott húzni. Az épületeknek legalább hat méterre az utcafronttól lehetett állniuk, ezt a hat métert pedig parkosítani kellett, csakúgy mint a hatalmas kerteket. Ezzel is növelték a teret és egységesítették a területképet.