Nem bánná, ha az iskolát hájjal megkennék – mondják arra a diákra, aki nemcsak hogy nem túl nagy lelkesedéssel lépi át nap mint nap az oktatási intézmény kapuját, de talán annak örülne a legjobban, ha az az egyik napról a másikra eltűnne, és soha többe nem kellene iskolába mennie. De hogyan érhető el ez azzal, ha megkenik az iskola falát hájjal vagy a négy sarkát szalonnával?

A tréfás szólásmondás arra utal, hogy ha a kutyák megérzik a szalonnazsírt a falakon, jönnek, és az egész épületet felfalják.

A mondás nem csak az iskola vonatkozásában létezett, Tömörkény István Ló nem való kocsmaszobába című novellájában olvashatjuk, hogy mikor vendéglátói marasztalni próbálják Csúzi Andrást, azt mondják neki: „Maradjék kend, nem öszik mög a kutyák a tanyát.” A vendégüktől pedig az a válasz érkezik, hogy: „Majd mögönnék, ha mind a négy sarka szalonnával volna bekenve.”

Margalits Ede Magyar közmondások és közmondásszerű szólások, valamint O. Nagy Gábor Magyar szólások és közmondások című gyűjteményében számos további olyan szólást találunk, amely az iskolával kapcsolatos. Aki csak „addig járt iskolába, míg a málé kisült”, annak rövid ideig volt lehetősége iskolába járni. Aki csak „mellette járt az iskolának”, az vagy nem járt iskolába, vagy ha járt is, nem sokat tanult. Aki „olvasni sem tud, mégis iskolamester akar lenni”, az tudatlan létére másokat akar tanítani. Aki „járt a fekete iskolában”, az a saját kárán tanult, aki „lerázta már az iskola porát”, az befejezte a tanulmányait.

Akire azt mondják, hogy „kijárta a kilenc iskolát”, az sokat tapasztalt, akikre pedig azt, hogy „egy iskolában tanultak”, azok hasonló ismereteket, tapasztalatokat szereztek, egyforma a gondolkozásmódjuk. A tizenharmadik iskola alatt magát az életet értették elődeink, akik az iskolázást tizenkét évfolyamúnak tartották. Tehát a tizenharmadik iskola azokat a felnőttek számára adódó helyzeteket, körülményeket jelenti, amelyekben élettapasztalatokat, életismeretet szerezhetnek.

Kiemelt fotó: Pexels