Üzenetek a karantén csendjéből – koncert a MOMkultban
Éppen öt éve különösen mély csend zuhant a világra húsvét előtt. 2020 tavaszán egy időre a kollektív szorongás egységébe kovácsolódott az emberiség, az elszigetelt egyének társadalmait karanténba zárta a pandémia. Gryllus Dániel és Lackfi János a járványügyi korlátozások idején – e-mailen és telefonon kommunikálva – nem magukra zárták, hanem belakták ezt a hirtelen csendet, mint valami ajándékba kapott erőteret.
Gryllus Dániel a bezárás első napjaiban álmodott egy dallamot:
Olyan egyszerű, pár hangból álló dal volt, amilyen, azt hiszem, ébren nem is jutott volna eszembe. Még félálomban beleénekeltem a telefonomba
– emlékszik vissza. Az álomból jött dallamból dalciklus lett. Lackfi János és Gryllus Dániel együtt írtak egy dicsőítő éneket, aminek – akkor még csak az online hallgatók körében – rendkívül jó fogadtatása volt.
Száraz fügefa
Provided to YouTube by Gryllus Száraz fügefa · Gryllus Dániel Itt járt a földön ℗ Gryllus Released on: 2023-12-18 Composer: Gryllus Dániel Lyricist: Lackfi János Auto-generated by YouTube.
A sikeren felbuzdulva nem is hagyták abba, alkottak tovább fizikai távolságban, mégis, talán egymáshoz olyan közel, mint még soha. Munkájuk eredményeként egy teljes dalciklus állt össze a bibliai gondolatokra épülő művekből.
A verseket inspiráló zenét Gryllus Dániel citerával, Ferenczi György szájharmonikán játssza – az Itt járt a Földön hanganyaga letölthető azok számára, akik a dalokhoz tartozó kiadványt megvásárolják. Az album a Gryllus Kiadó és a Szépművészeti Múzeum közös gondozásában jelent meg – a dalokat a Szépművészeti Múzeumban és a Magyar Nemzeti Galériában található festmények és metszetek illusztrálják.

Április 17-én, nagycsütörtökön a dalciklus teljes egészében élőben elhangzik Gryllus Dániel előadásában, Ferenczi György és Becze Gábor kíséretével a MOMKultban.
75 év dalban – Gryllus Dániel életműve ünnepi koncerten elevenedik meg | Magyar Krónika
Különleges zenei utazásra hívja közönségét Gryllus Dániel, aki 2025. április 23-án, 75. születésnapja alkalmából egyetlen alkalommal hallható, ünnepi koncertet ad a Thália Színházban. Az esten barátai és pályatársai társaságában idézi fel életművét a Kalákától a bibliai zsoltárokig.
A lelket átformáló passió – Bachtól Dvořákig
Tavaly a Máté-passió, idén a János-passió az a segédlet, ami a – Pilinszky szavaival – teljes kiszolgáltatottság és elhagyatottság metszéspontjára emelhet, oda,
ahol a lélek egyedül képes önmagát végül is egészében és véglegesen Isten kezére adni.
A Bach legmélyebb csendjéből megszólaló zene megrendítő ereje kinyitja és a keresztre szegezi a tekintetet. A lélek látását. Erre ilyen erővel talán csak Bach képes. A Deák téri evangélikus templom nagyszombati koncertje minden évben megbízható lehetőség azoknak, akik bemosakodni vágynak, mielőtt az ünnepi asztalhoz ülnek húsvétvasárnap.
A János-passiót eleve körbelengi valamiféle misztérium. A Bach öt passiójából fennmaradt másik, a Máté-passió keletkezéstörténete egyszerű: Bach maga is a fő művének tekintette, egységes darabnak tevezte, különös gonddal készítette el partitúráját. A János evangelista szövegére írott nagyheti zenei anyag zenetörténeti háttere azonban ma sem tisztázott.

Április 19-én, nagyszombat este 7-től a Lutheránia Énekkart és a Budapesti Vonósok Kamarazenekart Kamp Salamon vezényli majd, Lökösházi Mária (szoprán), Bakos Kornélia (alt), Megyesi Zotán (tenor) és Hámori Szabolcs (basszus) mellett Najbauer Lóránt (basszus) is énekel majd a Deák téren.
Budapesttől távol élőknek sem kell lemondaniuk a lélekmosdatás lehetőségéről nagyszombaton. A Művészetek Palotája online műsorra tűzi Dvořák 2022. október elején bemutatott Stabat Materét, a szerző egyik legjelentősebb, Szűr Mária a keresztfa alatt átélt fájdalmát zenében kifejező alkotását. Ebben az előadásban Hollerung Gábor vezényelte a Budapesti Akadémiai Kórustársaságot és a Budafoki Dohnányi Zenekart.
A Stabat Matert a keresztény kultúra egyik kiemelkedő alkotásának tartják: a végtelen fájdalom mellett az életbe vetett hit fogalmazódik meg benne elementáris erővel. Az előadást A Müpa honlapján, Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján is lehet majd követni április 18-án este 8-tól.
Kerti séták a kapcsolódásért – Vácrátót és Folly Arborétum
A húsvét misztériumának megértéséhez, átérzéséhez szavakkal hozzáférni aligha lehetséges, de az utolsó vacsora után tanítványaival az Olajfák hegyén virrasztó Jézust követve, a néma szemlélődés útján talán előttünk is megnyílhat a Getszemáni-kert. A szemlélődés gyakorlata több tanítás szerint a természetben való észleléstől indul. A természetben, a kertben lét, a jelenlét gyakorlásától. Nincs is ma ennél nehezebb, főleg, hogy nem egy szelfizgetős kirándulás megszervezéséről van szó.
A dopamin- és elismeréshajszolás, a virtuális online világ, a közösségi média szemfényvesztése és digitális nárcizmusa korában élünk, amit a patológiás produktivitás és a kiégés társadalma jellemez. Ez a világ elhitette velünk, hogy az élet egy probléma, amit meg kell oldanunk
– mondja Thúróczy Bertalan orvosbiológiai mérnök.
Innen szép csendre lelni.

Fráter Erzsébet biológus, a Növényrendszertani Gyűjtemény kurátora, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának tiszteletbeli docense fontos segédletet írt néhány éve, amikor megszületett a Biblia növényei című könyve. A figyelem tudatos irányításán, új ismereteken keresztül terelget a csend megízlelése felé. Vezetett sétát Fráter Erzsébet május 11-én tart a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben, de addig is bárki elmehet, hogy megkeresse, megtapintsa, megszagolja a Biblia ismert és egzotikus növényeit a kertben – a tövisféléktől a mirhán, azaz szomáliai balzsamfán át a tömjén illatáig.
A Balaton északi partján, a Folly Arborétumban is is szerveznek a Biblia növényeit középpontba helyező élménysétákat a húsvéti hétvégén – április 18-án, nagypénteken bárki csatlakozhat Badacsonyörsön.
Kiemelt kép: Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót. Forrás: Facebook