Zebegényből sokféle túraútvonalon belevethetjük magunkat a Börzsöny erdőségeibe. A vadonjelleg talán a kevésbé ismert Vajdavár-vidéket vagy a Zemplén rengetegét jobban áthatja, de azért itt sem lehetetlen hasonló túracélt elérni. Erre Zebegényből a zöld jelzésen elindulva a Malom-völgyön, a Török-mezőn és Kóspallagon át megközelíthető Magas-Börzsönyben van a legtöbb esélyünk. A Nagy-Hideg-hegy és a Csóványos vidéke akár egynapos túrával bejárható, persze érdemes előtte komolyan venni a comb és a vádli erősítését. A nagy-hideg-hegyi turistaházban megszállva pedig akár több napon át barangolhatunk a Börzsöny vadonjának legszebb és egyben legnehezebb túraútvonalain.

Irány a Malom-völgy!

Zebegényből több könnyebben teljesíthető túrát is tehetünk akár gyermekekkel, unokákkal vagy idősebbekkel. Az egyik ilyen a Nagymarosig vezető túra a Malom-völgyön keresztül. Leküzdhetetlen szintemelkedés nem vár ránk, a kirándulás pihenőkkel együtt is kényelmesen teljesíthető öt-hat óra alatt. Érdemes ezt az utat hétköznapra időzíteni, mert népszerűsége miatt a környék hétvégén erdei autópályára hasonlít.

Zebegény, Malom-völgy
Zebegény, Malom-völgy

A Malom-völgyi-patak Kóspallagtól északra ered, és Zebegénynél éri el a Dunát. Nyáron épphogy csörgedezik, de hosszabb esős időszakok után szépen megemelkedhet a vízszint. A falu központjából a zöld vagy a zöld kereszt jelzésen, majd a kéktúra ösvényein haladhatunk a Török-mező felé.

Sok patakátkelés, gázló jellemzi a hangulatos útvonalat, amit a gyerekek különösen kedvelnek, no meg a kutyák is. Persze esős időszakban érdemes bekészíteni a gumicsizmát és a vízálló nadrágot is a hátizsákba. Jó, ha arra is felkészülünk, hogy mivel a patakpart több száz méteren keresztül zsombékos, esős időben mocsaras tereppé válhat.

Az útvonalon jó pár szép erdei tisztáson áthaladunk, ha tavasszal járunk erre, nyíló virágokban gyönyörködhetünk. A zöld turistajelzés a Malom kulcsosház mellett vezet, amely egész évben foglalható.

Fehér-forrás

A környéken évszázadokon át üzemeltek vízimalmok, innen származik a völgy neve, de a legtöbbnek ma már a romjai is alig vehetők ki az erdei környezetben, a zöld és a kék jelzésű útvonal kereszteződése előtt álló egykori malomé például semennyire. A török-mezői kirándulóközponthoz a kék jelzést követve egy kisebb kaptatón érünk fel, de mehetünk a halastó és a Fehér-forrás tüneményes környéke felé is, ami kicsit hosszabb, kevésbé meredek és nagyon hangulatos.

Titokzatos kolostorrom és a Biber-vár romjai

A Török-mező nagy erdei tisztására hatványozottan igaz, hogy a csendesebb túrák kedvelőinek hétvégén nem érdemes megközelíteni. A hosszú évtizedek óta népszerű kirándulóhelyen, amely kéktúra-pecsételőhely is, egy 1939-ben épült turistaház, egy kiváló, a környék specialitásait, vadételeit kínáló, teraszos étterem, játszótér, izgalmas kalandpark, sportpályák, sütögetőhelyek és egy kis erdei állatpark – szurikátákkal, lámákkal, papagájokkal – várja a kirándulókat és persze az autóval érkezőket is.

Meg is szállhatunk a Török-mezőn, sátrazhatunk is, így többnapos túrákban is gondolkodhatunk. A közeli, hatalmas gyepszőnyegű Békás-rétről lenyűgöző a panoráma a Magas-Börzsöny elnyúló vonulataira. Innen pár száz méterre találjuk a Szent Mihály nevére keresztelt toronyaljai pálos kolostor romjait, amely ma meghitt erdei emlékhely, az egykori szentély helyén szabadtéri oltárral. A kolostor a török időkben, az 1540-es években néptelenedett el. Egy monda szerint föld alatti folyosó kötötte össze a márianosztrai rendházzal, a törökdúlás alatt a kincseiket ide és a kolostor kútjába rejtették, s a kincsek azóta is a titkos alagútban lehetnek. A kút ma is látható.

Innen nem messze érdemes megmászni a Pusztatorony, azaz az egykori Biber-vár meredek kaptatóját, noha csak pár faltöredék vár a tetőn. Igaz, ezek történelmi romok, hiszen a Kóspallagtól és a horgásztótól nem messze lévő várat, megerősített lakótornyot valószínűleg a tatárjárás előtt építette a Rosd nemzetség egyik tagja. Az épület a helyi folklórban is megjelenik, úgy tartják, hogy egykor óriások lakták, akik ökrökkel csillapították étvágyukat. Valamikor az 1300-as évek elején, az Árpád-ház kihalása utáni anarchia idején néptelenedhetett el.

Ha van időnk, erőnk és kedvünk, egészen Kóspallagig és a hazai túrázás egyik ikonikus turistaszállójáig, a Kisinóci turistaházig is továbbmehetünk a kék jelzésen, a nap végén itt vagy egy hangulatos falusi, erdei vendégházban pihenve ki a fárasztó túranapot. Másnap visszagyalogolhatunk a Török-mezőig, és onnan több útvonal közül választva leereszkedhetünk Nagymarosra és Zebegénybe.

Túra a Julianus-kilátóig vagy a Kós Károly-kilátóig

Zebegény felé a Köves-mezőről a kék kereszt jelzésen, a Csizmadia-völgyön keresztül haladunk, vagy továbbmenve a kéktúra útvonalán a Büdös-tó után a Világos-térnél letérve, a sárga jelzést követve a Bodzás-völgy felé is vehetjük az irányt. Ezen, majd a sárga kör jelzésen haladhatunk egészen a Duna-partig, a főútra a látványos Dőry-kastély előtt érünk ki.

Ha pedig a Köves-mezőről a kék jelzésen megyünk tovább, az impozáns, kétszintes, toronyszerű Julianus-kilátótól lélegzetelállító panoráma tárul elénk a Hegyes-tető közel ötszáz méter magas csúcsáról. Többek között a szemközt elnyúló Visegrádi-hegységet, a várat és a Salamon-tornyot csodálhatjuk meg. Innen a Szent Mihály-hegy érintésével a Templom-völgyön keresztül érhetünk le Nagymarosra, ahonnan vonattal könnyen visszatérhetünk a zebegényi kiindulópontunkra is. Ha még érzünk magunkban erőt, a sárga turistajelzésen, a Remete-barlangot érintve is visszatérhetünk Zebegénybe. A Szent Mihály-hegy vulkanikus eredetű sziklabarlangjában a 12. századtól éltek magányos bencés szerzetesek.

Nézze meg a túrán készült csodálatos fotóinkat a galériában!

Ha kisebb körre vágyunk, akár gyerekekkel útra kelve, Zebegény központjából a kálváriadombot megmászva – a Sziklakápolna, a Trianon-emlékmű és a kálváriakápolna érintésével – a Kós Károly-kilátó izgalmas túracélpont lehet. A 2015-ben épült, rómaiőrtorony-szerű, többszintes faépítmény oldalról a Kós Károly által tervezett zebegényi templomra hasonlít. Innen a község központján kívül Dömös, Pilismarót, a Pilis, távolabb pedig még a Kovácspataki-hegyek látványa is elénk tárul. Ezután a Csizmadia-völgyben a kék keresztet követve a Köves-mezőig, majd onnan a Csernák-kút mellett a zöld kereszt jelzésen a Vizes-árkon keresztül érhetünk vissza a településre.

Zebegény a többféle nehézségű, változatos túraútvonalak, a könnyű megközelíthetőség, a bájos erdei völgyek, a látványos kilátók, a Duna és a szemközti Visegrád látképe miatt kihagyhatatlan célpont azoknak, akik gyalogszerrel fedeznék fel a hazai tájakat.