A több mint száz műalkotás mellett archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak mentén is bemutatja a legendás festő életét, sikereit és pályafutását a duplán jubileumi tárlat, olyan alkotások is terítékre kerülnek, amelyeket itthon csak nagyon ritkán, vagy még sosem láthatott a közönség. Ez az eddigi legátfogóbb Munkácsy-kiállítás és itt jelenik meg először jónéhány nemzetközi párhuzam is – jelentette ki Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója november 25-én.
„Munkácsy Mihály kétségtelenül a tizenkilencedik századi magyar művészet legismertebb alkotója. Fordulatos életútját számos regényben is megörökítették, és az őt körülölelő legenda, a Munkácsy-mítosz már több mint száz éve szerves részét képezi a magyar kultúrának. Mi mégis arra törekedtünk, hogy vele kapcsolatban újat mondjunk, újat mutassunk be”
– mondta el Krasznai Réka művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusa, a tárlat kurátora, majd hozzátette azt is, hogy nincs még egy olyan magyar festő, aki olyan magasságokig és olyan hírnévig és sikerig vitte volna, mint Munkácsy. Nemzetközileg a Párizsban élő művész elsősorban a Krisztus-trilógiával vált ismertté, de a hírnevéhez hozzájárultak a tehetős nagypolgárság sajátos világát megjelenítő szalonzsánerei is. A szakember felidézte, hogy már életében valóságos kultusznak örvendett Magyarországon, halálakor a közvélemény a tizenkilencedik század egyik legnagyobb magyar művészeként gyászolta, ezt a páratlan életutat igyekeztek bemutatni, lépésről lépésre feltárva a sikerig vezető utat hat tematikus egységen keresztül. Ezek a művészetének az alakulását, a francia sikertörténetét, az óriásfestményeit és az abszolút világhírűvé válását, a tájképeit, a párizsi szalonok ábrázoló műveit, valamint a Munkácsyt övező elképesztő kultuszt mutatják be.
Kiemelt kép: Munkácsy Mihály: Siralomház I. (Forrás: Szépművészeti Múzeum / Facebook)