2007-ben kezdte meg működését a 250 tagot, köztük számos ismert zenészt számláló Magyar Könnyűzeneszerzők és Szövegírók Egyesülete (SZERZŐK) azzal a misszióval, hogy ellássa a szerzők általános érdekképviseletét, tagjainak érdekvédelmét és érdekérvényesítését, tavaly pedig díjat is alapítottak, hogy elismerjék és ösztönözzék az előadóművészeket.
„A díj nem közvetlenül egy adott év teljesítményét, hanem az alkotó szakmára kifejtett hatását értékeli”
– mondta el Bíró Zsolt, a SZERZŐK Egyesületének elnöke, aki személyesen kereste fel és adta át a kitüntetett előadóknak a vízcseppet és hullámokat ábrázoló beton plaketteket.
Idén a példakép kategóriájában Presser Gábort választották, aki a következőt nyilatkozta a fiatal pályatársainak üzenve az elismerés kapcsán:
„Nekünk, zeneszerzőknek az a legnagyobb értékünk vagy vagyonunk, amit megírtunk. Vigyázzanak rá, hogy kinek a kezébe adják, jól gondolják meg, mert egy élet munkája kerülhet jó, vagy nem túl jó helyre. Nagyon-nagyon óvják meg a dalaikat, ne legyenek elhamarkodottak. Nem az a legfontosabb, hogy ki mit ígér, hogy heteken, hónapokon belül mekkora siker lesz, hanem hogy őbenne rendben vannak-e azok a dalok, amiket megírt, és vigyázzanak rá mint értékre, mint vagyontárgyra.”
Geszti Péter az újító, azaz mint életében átütő változást és fejlődést hozó előadónak járó kategóriában diadalmaskodott. Az Első Emelet, a Rapülők, a Jazz+Az és a Gringó Sztár frontembere elmondta, hogy a rap a mondvacsinált zene, a magyar nyelv pedig csodás alapanyag hozzá. Hozzátette, a Rapülők idején jött rá, hogy a rap milyen jó játékteret ad a szövegírásban, noha soha nem tartották magukat klasszikus rap zenekarnak. Nagy szabadságot biztosított a műfaj annak a jókedvnek, annak a dinamizmusnak, ami az akkori történelmi időket és a saját útkeresését jellemezte, onnantól már csak arra kellett figyelnie, hogy ha lehet, ne ugyanazokat a formákat ismételje és képesek legyenek a megújulásra.
Az életműdíjat Malek Miklósnak adományozta az egyesület.
„Egész életemben azon volt a hangsúly, hogy össze tudjam hozni az úgynevezett könnyűzenét és a komolyzenét. Azokból a rettenetesen nagynak tűnő korlátokból sikerült lefaragni jó nagyokat. És lám, működik, vannak követőim e téren, akik nagyon sikeresek”
– mondta el az Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, karmester, aki egy Platón idézettel zárta a sorait: „A zene lelket ad az univerzumnak, szárnyakat a gondolatnak, repíti a képzeletet, és életet mindennek”.
Kiemelt kép: Presser Gábor (Forrás: SZERZŐK)