Kevés forróbb téma van jelenleg a mesterséges intelligenciánál és csak megtippelni tudjuk, hosszútávon milyen hatása lesz a jövőnkre, azonban már a kreatív folyamatokba is egyre jobban integrálódik. A Próféta galéria kiállításán a látogatók is megtapasztalhatják azt, hogy MI algoritmusok és technológiák milyen alapvető szerepet játszanak az új művészeti formák megteremtésében. Ugyanakkor a tárlat nem csak a technológiai innovációk bemutatására fókuszál, hanem vizsgálja azok filozófiai, társadalmi és művészeti kérdéseit is.

„Alan Turing, a mesterséges intelligencia úttörőjének gondolatai is hangsúlyos szerepet kapnak, hiszen ő vetette fel először a kérdést, hogy képesek-e a gépek gondolkodni, amelyet a híres Turing-teszt formájában ismertetett. A kiállítás ezt a kérdést továbbgondolja: képesek-e a gépek kreatív alkotásra, és ha igen, milyen formában? Az MI fejlődése drámai módon befolyásolta a művészeti világot, megváltoztatva mind a művészi alkotás folyamatát, mind annak befogadását”

– áll a tárlat ismertetőjében, amelyből az is kiderül, az elmúlt évek során egyre több művész használja az MI-t, hogy új típusú művészeti formákat és médiumokat hozzon létre. Az algoritmusok segítségével ugyanis olyan vizuális és zenei művek születnek, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak. A látogatók betekintést kapnak abba, miféle változást hozott a mesterséges intelligencia a művészetben, milyen új lehetőségeket nyitott meg a képalkotásban, a zenében és az interaktív művészeti formákban egyaránt, valamint miként képesek az alkotók a technológia segítségével új formában kifejezni a gondolataikat.

Zászkaliczky Ági: Venice (Forrás: Próféta galéria)

A kiállításon az egyik központi elemet az MI által készített vizuális művek jelentik. Az olyan mesterséges intelligencia alapú képgenerátorok, mint a Generative Adversarial Networks (GAN) és a Diffusion Models ugyanis lehetőséget biztosítanak arra, hogy a művészek véletlenszerűségre és az algoritmusok kombinációjára épülő képet kreáljanak. A tárlaton Naomi Devil, Zászkaliczky Ágnes és Diabolus (Ördög László) alkotásain keresztül láthatjuk, miként használják a kortárs művészek a technológiát és utóbbi milyen kreatív teret nyitott meg a számukra. A műveik remekül szemléltetik az MI szerepét az új kifejezési módokban, valamint a a hagyományos művészeti formák és technikák újraértelmezését is.

Kiemelt kép: Naaomi Devil (Forrás: Próféta Galéria)