Törőcsik Marián. Ezt a nevet írta be a pélyi jegyző, amikor 1935. november 23-án Törőcsikéknél Teréz után újabb kislány született. Marián?! A szülők Mariannt mondtak, de a jegyző ilyen nevet nem ismert. A Színművészeti Főiskolán a beiratkozáskor ezen a néven vezették be a fiatal lányt a hallgatók közé: Törőcsik Mariann.
Aztán már elsőévesen kiválasztották egy film főszerepére, ami példátlan eset volt a főiskola történetében, és ellenkezett minden szabállyal. Ez a film volt a Körhinta, és ennek stáblistáján már ez olvasható: Törőcsik Mari. A film operatőre, Hegyi Barnabás adta az új nevet azzal az indoklással, hogy ha Jászainak jó volt a Mari, jó lesz neki is… Hegyi Barna maga is felszállt a a Népligetben felállított ringlispilre, amikor az ikonikus jelenetet forgatták. Azt a filmtörténeti jelenetet, melyről a francia elnök, Mitterand azt mondta, az a mozi esszenciája.
Egy képzetlen kezdő, egy elképesztően erős jelenléttel bíró lány kezdte meg a munkát Fábri Zoltán irányításával a Debrecen melletti kis tanyán. Soós Imrével és Szirtes Ádámmal, Kiss Manyival, Bessenyei Ferenccel és Gobbi Hildával. A rendező úgy irányította, ahogy gyerekszínészeket szokás, emlékezett vissza később. Ha remegett is a lába, ez a filmen nem látszott, nem véletlenül mondta a Cannes-i díjkiosztó után dühödten François Truffaut, hogy a nagydíjat és a legjobb női alakításért járó díjat is ennek a filmnek kellett volna kapnia. Ő csak tudta. (A díjat később megkapta a Déryné hol van? című filmben nyújtott alakításáért, és a zsűri elismerését érdemelte ki a Makk Károly rendezte Szerelemért is.)
A forgatás 1955-ben zajlott, a bemutatóra 1956-ban került sor, majd 1957-ben öngyilkos lett a másik főszereplő, Soós Imre.
Ennél vidámabb a története a Házasságból elégséges című filmnek, amelyet egy lányregényből, a Szöszi-sorozat középső részéből vittek a vászonra, és 1962-ben mutattak be. A filmbeli ifjú pár az életben is egy pár volt: Törőcsik Mari és Bodrogi Gyula. A rendező pedig a színésznő első férje, Wiedermann Károly.
Kedves és szórakoztató vígjáték a dacos fodrászlányról és a cukrász férjről, akik a nászúton is örökké csak marakodnak. Pilismaróton azóta is emlegetik, milyen jó hangulatú forgatás zajlott a Duna parton, a helyiek lelkes statisztálása mellett. Törőcsik Mari pöttyös fürdőruháját sokan megcsodálták, mindenki kíváncsi volt, mit eszik ebédre, amit egyébként az ÁFÉSZ közeli üdülőjében fogyasztott el minden nap a stábtagokkal együtt. A filmben Törőcsiken és Bodrogin kívül játszott még Kiss Manyi, Fónay Márta, Kállai Ferenc és Psota Irén.
Kiemelt fotó: Fortepan