Két évvel ezelőtt a MOME három magyar nemzeti parkkal – a Balaton-felvidéki, a Duna-Dráva és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal – kötött stratégiai megállapodást. A Zero program lényege az a vállalás, hogy az egyetem fenntartója, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány a kijelölt helyszíneken összesen nagyjából ötven hektáron telepít új erdőket. A telepítést a MOME munkatársai és diákjai erdész, ökológus és természetvédelmi szakemberek bevonásával végzik, céljuk pedig az intézmény károsanyag kibocsátásának semlegesítése. Emellett fontos cél az is, hogy a hallgatóiknak felmutassák: a közös cselekvéssel és konkrét eszközök segítségével maguk is tehetnek a klímaszorongás csökkentése érdekében.
Az első MOME Erdőt még 2023 novemberében ültették Garabonc közelében. A projekt első szakaszában a diákok öt és fél hektárnyi területen mintegy 20 ezer fát telepítettek a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársaival karöltve, 2024 tavaszán további közel húszezer facsemetét ültettek, ezzel teljesítették a három egységből álló erdőtelepítő akció első szakaszát.
A projekt új állomása a Duna-Dráva Nemzeti Park, ahol helyi szakemberekkel összefogva Vízvár területén telepítettek erdőt az egyetem hallgatói és munkatársai. Böszörményi-Nagy Gergely, a MOME alapítványi elnöke így számolt be erről az akcióról egy Facebook bejegyzésben:
,,A mi közösségünk nem csak beszél a fenntarthatóságról. A MOME személyes kezdeményezésemre két évvel ezelőtt határozta el, hogy a miénk lesz Magyarország első karbonsemleges egyeteme: a mindennapi működésünkkel járó környezeti tehertételt ellentételezzük, méghozzá új magyar erdők telepítésével. (…) Három év alatt három különböző helyszínen, több mint félszáz hektáron hozunk létre örökerdőket, új természetes élőhelyeket. A saját kezünkkel, hogy mi is tanuljunk és épüljünk általuk. A munka tavaly a Kis-Balatonnál kezdődött, s most a Dráva mentén folytatódott. Ezúttal a MOME kétszáz hallgatója ragadott ásót, hogy egyetlen nap leforgása alatt harmincezer facsemetét ültessen el, új jövőt adva egy közel hét hektáros földterületnek.”
A karbonsemlegesség elérése nem kis feladat, a gyakorlatban azt jelenti egy intézmény esetében, hogy a tevékenysége összességében nem növeli a légkörben lévő szén-dioxid és egyéb üvegházhatású gázok mennyiségét. Ezt úgy lehet elérni, ha a kibocsátott károsanyagokkal járó terhelést ellensúlyozzák energiatakarékossággal, megújuló energiaforrásokkal, de ezt a célt szolgálhatja a fatelepítés is. A fák a fotoszintézis folyamatában köztudottan szén-dioxidot vesznek fel a légkörből, amelyet növekedésük során beépítenek a törzsükbe, a gyökereikbe és az ágaikba, így egyetlen fa az élete során több tonna szén-dioxidot is képes megkötni.
A nemzeti faültetés napján 2025 március 1-jén egyéb intézmények, szervezetek és civilek is több mint százezer fával gazdagítják majd hazánkat, erről itt olvashat.
Kiemelt kép: A MOME diákjai facsemetéket ültetnek a Dráva mentén (Forrás: Facebook)