2023-ban összesen 2690 gyermekkönyvet adtak ki mintegy 7,8 millió példányban – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. A statisztikák alapján az is jól látszik, hogy az összes hazai könyveladást vizsgálva a 10 legnépszerűbb – 10 ezernél nagyobb példányszámban kiadott – könyv fele gyerekeknek szól.
A Libri könyvesboltok forgalmának ugyancsak jelentős hányadát teszik ki a gyerekkönyvek. A hatalmas igényre és a nagy választékra reagálva a Libri októbertől elindítja új gyerekirodalmi programját, a Libri Minit.
A mese gyógyít
„Minden könyvespolc egy jó mesével kezdődik, jó gyerekkönyvet találni pedig egyszerre könnyű és nehéz. Éppen ezek miatt tartjuk nagyon fontosnak, hogy a programmal segítsük a szülők választását, hiszen mindenki tud mondani egy olyan gyerekkori olvasmányt, ami miatt megszerette az olvasást –
magyarázza a Libri Mini misszióját Ludvig Orsolya Stefanie, a Libri marketing- és kommunikációs igazgatója – Egy gyermek életében 7-8, de akár 10 éves korig is eltarthat az az időszak, amikor önállóan még nem olvas, és igényli a felnőttekkel közös olvasást. Ezt szeretnénk megkönnyíteni a családok számára.”
A most induló program keretében a Libri pályázati úton választja ki az adott hónap kiemelt gyerekkönyveit – ezekre a kötetekre a Librivel kapcsolatban álló kiadók tehetnek javaslatot. A beérkezett ajánlásokból egy szakértői csapat (benne pszichológussal, gyerekirodalmi szakértővel és gyakorló szülőkkel) válogatja ki azokat a köteteket, amelyeket a Libri kiemelten kezel majd könyvesboltjaiban és webshopjában is. A Hónap gyerekkönyve címet havonta egy kötet nyerheti majd el, ugyanakkor a könyvkereskedő emellé olyan könyveket is ajánl, amelyek témájukban kapcsolódnak a választott műhöz.
„A mese megnyugtat, összerendez, középpontba hoz, gyógyít. Segít megérteni a világ és az ember működését, a mesékből kapunk válaszokat a születésre és a halálra, a boldogság mibenlétére és a természet rendjére
– mondja Takács-Babicz Lilla tanácsadó szakpszichológus, meseterapeuta, a Libri Mini program szakértője arról, hogyan tudnak segíteni a történetek, mesék a gyerekek lelki fejlődésében – Fontosnak tartom, hogy minél hamarabb elkezdjük gyermekeinket bevezetni a mesék világába, hiszen történeteken keresztül tanulnak és válnak gondolkodó emberré. A mesék az alapvető megnyugtató funkció mellett fejlesztik az érzelmi intelligenciát, mozgásba hozzák a gyermeki képzeletet, hiszen folyamatosan belső képek gyártására ösztönzik a mesehallgató gyermeket, növelik ezáltal a kreativitást. A történetek olvasása ventillációs lehetőséget is kínál, hozzásegíti a gyermekeket a felgyülemlett feszültség, negatív érzelmek kicsatornázásához.
A mesék iránytűként szolgálnak az élet minden területén.”
Az olvasottak feldolgozása és értelmezése
A program különlegessége, hogy a Libri a gyerekeket (és hozzátartozóikat) nemcsak olvasásra szeretné buzdítani, de az olvasottak feldolgozásban, értelmezésében is támogatást kíván nyújtani számukra. Éppen ezért a hónap gyerekkönyvéhez kapcsolódóan mindig készítenek egy Mini Olvasótárs című – jelenleg online, a későbbiekben pedig nyomtatott formában is elérhető – kiadványt. A füzetke beszélgetésindító kérdéseket is tartalmaz, segítséget ad a szerző jobb megismeréséhez, ugyanakkor a hónap könyvéhez hasonló témájú köteteket ajánl nemcsak gyermekeknek, hanem a felnőtt olvasók számára is.
A hónap könyve
2024 októberének könyve Kiss Judit Ágnes Tujaszörny és Nyírfakobold című műve, amelyhez az ajánlás és a Mini Olvasótárs már elérhető a https://www.libri.hu/mini aloldalon.
Nyitókép: YouTube / Pagony