2024. november 1-jén a szegedi Fehér-tavon egy kisméretű poszátafélét fogtak be a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) helyi munkatársai, amelyről az alapos szemrevételezés után kiderült, hogy egy fiatal tollazatú tamariszkuszposzáta (Curruca mystacea) – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján.
A tamariszkuszposzáta rendkívül ritka fajnak számít Európában, pusztán két alkalommal, 2007-ben Olaszországban, valamint 2012-ben Görögországban, Leszbosz-szigetén fogtak be egy-egy példányt. A tamariszkuszposzáta Közép-Ázsiában költ, a Kaszpi-tenger régójában; Georgia, Örményország, Azerbajdzsán, Kelet-Törökország és Irán északi területén. Egy vonuló fajról beszélünk, amelynek a telelőterülete Irán, az Arab-félsziget és Északkelet-Afrika, Szudántól egészen Szomáliáig. Néhány alkalommal előfordult Jordániában és Izraelben is, de nem jellemző, hogy ezen országokban tűnik fel.
A madárról több fényképet is készítettek, ezen felül a példány összes fontos biometriai adatát rögzítették. A helyszínre siető madarászok megerősítették, hogy a madár egy tamariszkuszposzáta, majd szabadon engedték. Amennyiben az MME Nomenclator Bizottsága hitelesíti az adatot, a tamariszkuszposzáta Magyarország 427. madárfaja lesz.
Nyitókép: Tamariszkuszposzáta a szegedi Fehér-tavon (Fotó: Tokody Béla)