Vergődő aranyhal, vérszívó pióca, egérfogón sajtot majszoló rágcsáló és egy olimpiai öttusázó jelennek meg az etnobeatzenekar új videóklipjében. A zsámbéki fiatalokból összeállt, mára Magyarország egyik legismertebb alternatív együttesévé váló Aurevoir. új száma a Csillagból fény címet kapta. A zenei és lírai változatosság soha nem állt távol tőlük, a dal témája mégis eltér az eddig megszokottól. Transzgenerációs öröklődés, a megfelelés vágya, az alkotói felelősség és az emberi lét kérdései mind felmerülnek benne.
Senki nem ér többet azért, mert tapsolnak neki – interjú az Aurevoir. egyik frontemberével | Magyar Krónika
Zsámbéki fiatalokból álló etnobeat zenekar – így jellemzi magát az Aurevoir. A népzenei hangzás mellett középkori és reneszánsz dallamokhoz, versekhez is bátran nyúló együttes egyik énekesével, Fejér Mihállyal a zsámbéki szülőházában beszélgettünk.
„Az ember hetedíziglen cipeli a gondokat, de a nehézségen és kétségbeesésen túl a kedvességet és szeretetet is” – fogalmaz Fejér Mihály, az együttes egyik frontembere és a dalszöveg megalkotója. Szerinte az a leghitelesebb, ha az ember alkotóként önmagát adja, máskülönben diszharmonikussá válik a mű maga is. Tapasztalatot átadni felelősséggel: a dalszerző szülőként és alkotóként is megéli ezt. Jövőre lesz tízéves a zenekar, de Mihály még mindig izgul a koncertek előtt, főleg, ha kis létszámú közönség előtt lépnek fel. „Minél kisebb a közönség, annál jobban izgulok, alig várom, hogy elérkezzen a Mocsár című számunk, mert akkor minden feszültséget ki lehet adni egy szuszra.”
A Csillagból fény viszont nem féktelen ventilálás, mint amilyen a Mocsár volt. Még a tagok sem tudják pontosan hogyan illik bele az Aurevoir. életvidám dalokkal teli repertoárjába. A Zsámbékon forgatott videóklipben Bőhm Csaba olimpikon látható, aki maga is helybéli. A jelenetekben ég és föld között a horizont vonala ad némi támaszpontot az egyébként behatárolhatatlan térben. A fenti és lenti világot a futó férfialak köti össze, ő az egyetlen felismerhető figura.
A videóklip első látásra bárhol készülhetett volna, a tagok számára mégis jelentős helyszín Zsámbék, és nem csak azért, mert itt alakult meg az együttes. Sokan közülük itt is nőttek fel, vagy máig a közelben laknak, s bár ők maguk nem, de a helyszínt körbelengő közösségi szellem megjelenik a videóban.
„Amikor véget ért a klipforgatás, és ültünk az autóban, akkor éreztük igazán, hogy itt tényleg minden igazán zsámbéki volt.”
Zsámbéki lapszámunk tartalmai itt olvashatók: https://kronika.hu/toronyirant/ |
Kétségbeesés, behatároltság, csapda. Emberi tapasztalat, hogy korlátozott lények vagyunk, akárcsak a zacskó vízben úszó hal. A dal felszínre hozza a nehézségeket, beszél róluk, de reményteljes marad az üzenete. A csapda végül az egér nélkül aktiválódik, az ember is képes a saját határainak áttörésére. Folytatja a futást, magára vállalja a megmérettetést.
Képes a csillagból előhozni a fényt.