A Nemzeti Filmintézet immáron 2020 eleje óta támogatja a televíziós bemutatásra vagy éppen streamingre készülő alkotásokat pályázati úton azzal a céllal, hogy a mozifilmek mellett tartalmas, kulturális értéket képviselő produkciók is szülessenek a kisképernyőre is. Ilyen volt mások mellett a Szilvássy Carola életéről szóló A maga természete szerint és szabadon vagy a Filmion megtekinthető, Cziffra György életét bemutató Tele van a két kezem boldogsággal.

Csodaember – dokumentumfilm Cziffra Györgyről | Magyar Krónika

A Tele van a két kezem boldogsággal című film rendezője és forgatókönyvírója Petrovics Eszter, narrátor, szakértő és zeneszerző Balázs János.

Most a döntőbizottság két újabb magyar alkotást karolt fel. Az egyik ezek közül a szecesszió építészetének világhírű, iskolateremtő mestere, a magyar szecessziós építészet megteremtője, Lechner Ödön személyét mutatja be a családi gyökereitől kezdve azokon a mesterművekig, amelyek a mai napig inspirálják és formálják az építészetről való gondolkodást. A Lechner örökség című dokumentumfilmet a Jankovicsok – Egy család története rendezője, Szabó Szonja jegyzi az NFI 52,79 millió forintos támogatásával.

Szirmai Márton, a Szerepcsere és Az expedíció című filmek rendezője már két évadot elkészített az inspiráló ötletekről és azok kitalálóiról szóló sorozatából, A gondolkodás művészetéből, most a harmadik szezonon dolgozik 17,5 milliós támogatással. A következő epizódok tíz feltalálóról szólnak majd és a szórakoztató formában bemutatott világszabadalmaik szolgáltatják az apropót arra, hogy megismerjük azt a fajta gondolkodást, amely a sikerélményhez vezet, de megtudhatjuk azt is, hogyan pattannak ki az ötletek és milyen nehézségekkel küzdenek meg a megvalósításig. A sorozat III. a TADAM Film Kft gyártásában készül.

Kiemelt kép: A Lechner örökség (Forrás: NFI)