Nem csak részvényesek
Kezdem megérteni, amit korábban olvastam a zöldségközösségről, tudniillik hogy már csak várólistával lehet jelentkezni. „Aki egyszer találkozik Zoliékkal, valószínűleg be akar lépni ide” – lelkendezik a fiatal női hang a telefonvonal túlsó végén. Rostás Mártát terényi gazdaságlátogatásom után azért hívtam fel, mert megtudtam, a zöldségközösség tagjaként a havi tagdíj mellett aktívan kiveszi a részét a közösségszervezésből. Két éve elindította a zöldségközösség Facebook-csoportját, ahol ma már nem csak recepteket osztanak meg egymással a tagok, ennek nyomán valódi személyes kapcsolódások, barátságok is kialakultak. Önkéntes munkája melletti lelkesedésének és elkötelezettségének vérbeli marketingest megszégyenítő érveléssel ad hangot. Először Zoli és Judit személyéről beszél. Hogy az ő életük, értékrendjük, hozzáállásuk milyen alakító hatással van mindenkire. A közösség-összetartó erőt pedig az ő végtelen őszinteségükben látja.
Mint Mártától megtudom, egyre nyitottabbak az emberek. Ha már van előzetes ismeretség az internetről, a heti zöldségátvételi alkalmakkor könnyen egymásra találnak. „Kicsi előbb érkezünk, tovább maradunk, diskurálunk.” Pár éve néhányan a tagok közül elhatározták, tudatosan is odafigyelnek arra, miben lehet Zoliékat a közösség erejével segíteni. Márta példákat is mond a közös felelősségvállalás megnyilvánulására. Nemrég egy nagyüzemi paradicsomdarálásra alkalmas eszközre dobták össze a pénzt, hogy Juditéknak egyszerűbb legyen télire eltenni a feleslegből. A másik eset a szemléletváltozásról és a körforgásról szól. Azt meséli, a zöldségátadásnál használt fűzfa kosárkákat ma már szinte mindenki visszaviszi, Zoliék újrahasznosíthatják, télen pedig gyújtósnak tudják használni. „Igazából ezek a közösségteremtő dolgok. Nemcsak zöldséget kapunk, hanem a közös cselekvés örömét is. És az egész egy körforgás, ahol minden összekapcsolódik.”
A már sokat emlegetett csütörtöki zöldségátvételeken minden megtalálható, ami a boltokban. Paradicsom, padlizsán, újkrumpli, répa, uborka, zöldbab, cukkini, vöröshagyma, leveles zöldségek, sütőtök, sőt olykor olyan különlegességek is feltűnnek, mint az indiai konyhából ismert pakcsoj vagy a hosszúkás, csillag alakú tökféle, az okra. Azzal a különbséggel, hogy itt minden teljesen tiszta, vegyszermentes, és nemcsak kívülről szép, de zamatos is. Azonban minden szezonális: csak akkor van, ha a természetes ideje szerint épp megérik. Akkor viszont van, hogy kilószámra. Érdekes módon ez az apróság szinte mindenkinek kultúrsokkot jelent az első alkalommal. Ám a közösségen belüli cserebere vagy a befőzési, tárolási tippek segítségével ehhez is hamar hozzá lehet szokni. Ezt már Csenge árulja el nekem, egy másik közösségi tag. Vagy ahogy ő nevezi magukat: zöldségrészvényes. A végtelenül tiszta kommunikáció és transzparencia miatt mondja ezt. „Ez olyan befektetés, ahol a pénzemért mindig tiszta forrásból származó, egészséges idényzöldségeket kapok. Ráadásul Zoliék mindent átláthatóan kezelnek. A pénzügyekbe éppúgy bevonnak, mint a gazdaságban történt változásokba.” És tud-e olyat említeni, kérdezem, amivel nem volt megelégedve? Előfordult már, mondja, amikor a csiga megrágta a salátát, vagy más kártevő csúfította meg a termést. De jószerével nem tud olyat, hogy valaki a közösségből ezen berzenkedett volna. Egyrészt Dezsényék mindig beleállnak, és vállalják a hibákat is. „Várják és kérik a visszajelzést, és őszinte választ is adnak” – magyarázza a hölgy, aki szerint ilyen hibák természetesek a biológiai gazdálkodásban. Hozzátartozik a részvényességhez, hogy ezzel megtanulnak együtt élni. „Tulajdonképpen az egész életemet megváltoztatta a zöldségközösség – állapítja meg tűnődve. – A földközeliséget táplálja az emberben, amit a városban hajlamosak vagyunk elfelejteni. Azt hisszük, mindent tudunk befolyásolni, irányítani. Holott nem. A természet erősebb nálunk, és olyan trükkjei vannak, amilyenekre nem vagyunk felkészülve.”
Újrateremteni a paradicsomot
Eddigi ismereteim alapján úgy véltem, a paradicsom piros színű, lédús, édeskés, kerekded vagy hosszúkás alakú zöldség. Létezik kisebb és nagyobb méretben, olykor fürtökben, máskor szemenként, külön-külön nő a tövön. Mármost Terényben a paradicsomfélék igencsak változatos alakban fordulnak elő. Nagyságukban, alakjukban is döbbenetesen sokfélék: a piros paradicsom mellett találni itt citrom-, narancssárga és zöld színűt, sőt csíkosat is. A fóliasátrak között sétálva láttam egész pici koktélparadicsomot is, de akkora ökörszívet is, mint egy dinnye. Húsz fajtát termesztenek itt, tudom meg házigazdánktól. „Ha valaki két-három típussal dolgozik, mint a konvencionális nagygazdák, akkor óriási a kockázat. Ha egy betegség tönkreteszi a termést, bukják a bevételük jelentős részét. Mi ötven zöldségfajtával foglalkozunk, ha két-három nem sikerül, ott van a többi negyvenhét” – magyarázza a kertész.
De nem az időjárás, a kártevők vagy az egyéb környezeti hatások a legnagyobb kihívás, állítja a férfi. „Az emberi tényező a kulcs. Hogy miként reagálunk a kihívásokra. Nem az a fajta a legsikeresebb, amelyik a legerősebb, hanem az, amelyik a legjobban alkalmazkodik.” Ez igaz ránk, emberekre is, vetném közbe, hogy párhuzamot vonjak, de csak megakasztanám a gondolatmenetet. „Mi itt a világot szeretnénk megváltani, mert mindenki a saját világát tudja megváltani, és ez pont elég. Annyi teendő van, és a legjobb helyen vagyunk ahhoz, hogy az életben betöltött szerepünket be tudjuk teljesíteni a közösség működtetése által.” De ez nagyon kemény meló itt, lesz ehhez társ, munkaerő, aki segít – kérdezem, visszarántva a földre a magasröptű eszmefuttatást –, hisz mindenki a városba költözik.
„Terény az univerzum központja, mert itt vagyunk, és ahol önmagunk vagyunk, az a központ. Az igazi célunk a paradicsom emberi keretek között való újjáteremtése. Az a paradicsom, ami egyszer elveszett, visszaállítható a földi keretek közé. A fizikai értelemben vett dimenzióját és az emberi kapcsolatokat is beleértve. Ez egy idilli hely, ezt mindig is tudtuk, és mostanra azt is látjuk, hogy ez az emberi kapcsolatok minőségében is megnyilvánul. Persze még nincs készen, még nem vagyunk a paradicsomban. De hisszük, hogy egyre többen lesznek, akik megértik azt az ideált, amit szeretnénk elérni, és képesek ebben a perspektívában látni a világot” – mondja mosolyogva búcsúzóul. Ahogy hazafelé tartok – vidékről a városba –, azon töprengek, én hiszek-e ebben vagy sem. Egy biztos: a hullám, amiről Judit beszélt, egy kicsit engem is megemelt.