A 2015-ben indult Inkubátor Program egyedülálló és rendkívül népszerű a pályakezdők körében, évente közel 70 pályázat érkezik, eddig már 31 elsőfilmes csapat kapott gyártási támogatást, és 23 el is készült. Ezek között olyan nemzetközi fesztiváldíjas alkotásokat találunk, mint Szilágyi Zsófiától Egy nap vagy Csuja Lászlótól a Virágvölgy.

Nem csoda tehát, hogy pályakezdő filmesek és szakmabeliek ismét megtöltötték a Toldi mozit november 15-én, amikor sor került a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Programjának Pitch Fórumára, amely az elmúlt években a fiatal filmesek kihagyhatatlan találkozója lett, hiszen a fiatal tehetségek ezen a szakmai fórumon prezentálják filmterveiket, amelyeket az elmúlt fél évben fejlesztettek.

Az Inkubátor Program kiemelt célja, hogy a magyar film új hangjait, friss tehetségeit és időszerű témák feldolgozását támogassák, alapelvnek számít, hogy az NFI a mozifilmekhez képest jóval kisebb költségvetést biztosít a produkcióknak, így az alkotói kreativitásnak különös szerep jut.

Jelenet az Inkubátor Programban elkészült Virágvölgyből (Forrás: ELF Pictures)

Idén kilencen jutottak a döntősök közé, az öt nyertest a Berger József producerből, Goda Kriszta forgatókönyvíró-rendezőből, Dr. Kálmán András filmforgalmazási szakemberből, Pesti Ákos, az NFI Televíziós Döntőbizottság tagjából, filmgyártási szakemberből és dr. Tóth István Zoltán, az NFI Filmszakmai Döntőbizottság tagjából, jogászból, televíziós szakemberből álló zsűri és a Pitch Fórumon résztvevő szakmai közönség választotta ki. A nyertesek a filmtervek forgatókönyveit tovább fejleszthetik a Filmintézet támogatásával, a filmgyártási támogatás odaítélésének a feltétele ugyanis, hogy a filmtervek végleges forgatókönyveit az illetékes NFI Döntőbizottság elfogadja és a pályázat benyújtását javasolja. Ezt követően a filmgyártási pályázatot nyújthatnak be filmszínházban vagy médiaszolgáltatásban bemutatandó film elkészítéséhez, a gyártási támogatásról a Filmintézet Filmszakmai Döntőbizottsága vagy Televíziós Döntőbizottsága dönt. Az Inkubátor Programban készülő elsőfilmek gyártására a Filmintézet pályázati úton a játékfilmeknél 135 millió, a dokumentumfilmeknél 40 millió forintig nyújthat támogatást.

És miként az NFI honlapján olvasható, idén a következő öt filmterv diadalmaskodott:

Orzói Kristóf: Ezer évig fogunk élni és nagyon szomorúak leszünk a végére

Az 54 éves Gabó évtizedek óta egy naponta ismétlődő loopban, a budapesti belváros utcáinak, kocsmáinak és szórakozóhelyeinek útvesztőjében éli az életét, de egy nap megkeresi vidéken élő 18 éves fia, hogy lakhatna-e nála. Gabó és fia együtt vesznek el a város végtelen körforgásában, de Gabónak egyszer szembe kell néznie azzal, hogy vannak dolgok, amiket nem lehet megjavítani.

Sipos Bence: Tegnap még megvolt

A Tegnap még megvolt egy road movie dramedy, amelyben Bálint, a 34 éves ex-zenész megtudja, hogy rég nem látott apja megnémult. Bálint segíteni akar apján, és csatlakozik hozzá az elhidegült barátnője, Lilla, valamint annak finn cserediák haverja, Valtteri, aki látogatóba érkezett hozzájuk a raliautójával. Az apával együtt elindulnak egy nagy kalandra, hogy megtalálják az ellenszert a némaságára.

Pápai Pici: Temama

A Temama főhősének, Flórának választania kell egy nehéz sorsú kisfiú megmentése és a saját családja között.

Varga Gábor: Sújtólég

Az 1988-ban egy bányaszerencsétlenségben eltűnt vájár harminc évvel később egy kínai uránbányából mászik elő. Az időközben mártírrá lett kisember nehezen illeszkedik vissza egykori közösségébe, előbb csodálják, de kétkedésük ismét a tragédia felé sodorja őt.

Karácsony Péter: Az utolsó vonatrablás

Az utolsó vonatrablás 1868-ban játszódik, ahol egy csoport különleges sorsú szereplő különböző szemszögű története fonódik össze. Egy meghiúsult rablási kísérlet váratlan fordulatokat hoz, miközben a karaktereknek meg kell küzdeniük saját démonaikkal és a történelem viharával, ahol fekete humor és groteszk elemek keverednek a western, kaland és dráma műfajában.

Kiemelt kép: A 9. Inkubátor Pitch Fórum nyertesei (Fotó: NFI)