A Genomate Health egy Peták István orvoskutató által alapított vállalat, amely áttörést ért el a daganatos betegségek személyre szabott kezelésében. A cég mesterségesintelligencia-alapú szoftvere képes feltérképezni a beteg daganatának egyedi genetikai hibáit, és meghatározni, hogy melyik célzott kezeléshez tartozik a legtöbb tudományos bizonyíték. A rendszer hatékonyságát igazolja, hogy a Curie Intézet onkológusai által végzett klinikai vizsgálatok alapján 17 százalékról 69 százalékra ugrott a terápiás sikerráta a rendszer által nem javasolt és a javasolt kezelések között – számolt be Peták István az Indexnek.
Peták István szerint a mesterséges intelligenciával történő digitális diagnózishoz vezető úton 2003-ban tette meg az első nagy lépést a tudomány, amikor megfejtették az emberi genom teljes kódját. A következő áttörést a 2008-as új generációs szekvenálás hozta el, azonban kiderült, hogy több száz lehetséges génnek a hatmillió mutációja közül bármelyik okozhatja a problémát. Mivel ennyi lehetőség az emberi elme számára már átláthatatlan, szükségszerűen érkezett meg a tudomány a mesterséges intelligencia alkalmazásához.
Célok és perspektíva
A Genomate Health bejelentette, hogy kétmillió dolláros friss tőkével terjeszkedik az amerikai piacon. „A mesterséges intelligencia alkalmazása a személyre szabott kezelések megtervezésében történelmi mérföldkő az emberiség történetében” – emelte ki a szakember.
Palkovics László, Magyarország mesterségesintelligencia-kormánybiztosa szerint Peták István és csapata a következő tudományos áttörést hozhatják el az orvostudományban, és akár Nobel-díjra is esélyesek lehetnek.
A Genomate Health célja, hogy a mesterséges intelligencia segítségével minden daganatos beteg számára elérhetővé tegye a személyre szabott kezeléseket, csökkentve ezzel a kezelések költségeit és növelve hatékonyságukat. A vállalat tervei között szerepel a technológia globális elterjesztése, beleértve a magyarországi egészségügyi rendszerbe való integrálást is.
Interjúnk Peták Istvánnal
Már gyerekkorában megérzett valamit a lét örök körforgásából, és ma sem tud elképzelni nagyobb dolgot annál, hogy az élet mint felfoghatatlan csoda az emberi tudás által megmenthető. Peták István missziója orvosként a rák legyőzése, és hogy minél többen megértsék: a tudomány nem misztikum, és nemcsak a tudósnak, hanem a betegnek is van joga van kérdezni.
Tudós a ringben – interjú Peták István rákkutató orvossal | Magyar Krónika
Peták István számára nincs nagyobb dolog annál, hogy az élet mint felfoghatatlan csoda az emberi tudás által megmenthető. A kutató orvos a rák legyőzése mellett azért is harcol, hogy minél többen megértsék: a tudomány nem misztikum, és nemcsak a tudósnak, hanem a betegnek is van joga van kérdezni.
„Az általános orvosi kar utolsó évében elmentem tanulmányútra egy onkológiai kutatóintézetbe, és menthetetlenül beleszerettem a rákkutatásba.
A rák ugyanis tényleg olyan betegség, amely az élet alapjaival van kapcsolatban.
A daganatos sejtek valójában genetikailag hibás sejtek, amelyek az osztódás során véletlenül keletkeznek a testünkben, és szaporodni kezdenek. Ezzel már elég régóta tisztában vagyunk, hiszen 1960-ban fedezték fel az első olyan meghibásodott gént, a BCR-ABL-t, amelyet ok-okozati összefüggésbe tudtak helyezni a leukémiával. Amikor az egyetem végén, 1995-ben jelentkeztem a SOTE II. Számú Gyermekgyógyászati Klinika Onkológiai Osztályára, mert fiatal orvosként azt gondoltam, hogy ott lehet a legtöbb teljes életet megmenteni a daganatos betegségtől, rögtön tapasztalatot szerezhettem ezzel a génnel kapcsolatban” – vallott karrierje kezdetéről a kutató.