A Városligetben található intézmény pontosan 1 119 564 főt regisztrált az elmúlt évben. A Margitszigeti Kisállatkerttel együtt a látogatószám meghaladta az 1,3 milliót.
A közlemény szerint a Városligetben 23,5 százalékkal, a két helyszínt együttvéve pedig 18,6 százalékkal nőtt a látogatottság a 2023-as adatokhoz képest. Az intézmény történetének egyik legsikeresebb évében a látogatók mintegy ötöde külföldről érkezett.
Az állatkertben 646 különböző állatfajjal találkozhattunk idén, ezek közül 103 faj az emlősöket, 106 a madarakat, 84 a hüllőket, 20 a kétéltűeket, 174 a halakat, míg 156 a gerincteleneket képviselte. Az intézmény által tartott állatfajok és egyedek száma a legmagasabb Magyarországon, és nemzetközi viszonylatban is változatosnak számít.
A közlemény szerint az állatkert több mint százéves törekvése, hogy az élővilág sokféleségéből minél szélesebb keresztmetszetet mutasson be a látogatóknak. Ez az elhivatottság a 2024-es év során is érezhető volt.
A 2024-es év során számos fejlesztés valósult meg az Állatkerti Alapítvány támogatásával. Ezek közül kiemelkedik az ázsiai vadkutyák kifutójának kibővítése, a prérikutya-kifutó felújítása, valamint a korszerűsített Vombatvár kialakítása.
A vombatok tartása terén a budapesti állatkert nemzetközi szinten is élen jár: Ausztrálián kívül itt szaporodnak a legnagyobb sikerrel ezek a ritka állatok. A Biodóm új kifutóit is birtokba vették, többek között tevéket, afrikai sörényes juhokat, bivalyokat és szürkemarhákat láthatnak itt a látogatók. Az új fajok sorában a Mérgesházban helyet kapott fehérajkú bambuszviperát, mangrove viperát és elefánthalat emelték ki.
Az év egyik különleges eseménye volt a barnamedvék visszatérése: Hargita és Csángó augusztus 9-én, az állatkert születésnapján mutatkoztak be a nyáron korszerűsített kifutójukban.
A Fővárosi Állat- és Növénykert kiemelkedő természetvédelmi eredményeket ért el 2024-ben. A tarvarjak sikeres szaporítását követően három fiókát szabadon engedtek Andalúziában, ahol a faj visszatelepítési programja keretében vadon élő populációjukat erősítik.
A Magyar Madármentők Alapítvány támogatásával az állatkert számos vadállatmentési projektben vett részt, amelyekről a közeljövőben további részleteket osztanak meg.
Az állatkert részt vett az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének VietnAmazing kampányában is, amely a délkelet-ázsiai ország veszélyeztetett fajait népszerűsíti. Ennek keretében számos Vietnámból származó, kevésbé ismert állatfaj érkezett Budapestre.
A szaporítási programok szintén sikeresek voltak. A pápaszemes pingvinek fiókái, egy decemberben született zebracsikó, valamint két takinborjú, Meilin és Bao is nagy figyelmet kaptak. Az aranyszőrű takinok magyarországi szaporítása idén történt meg először, ami különösen jelentős eredmény.