Napkötöző címmel jelent meg a Platon Karataev legújabb, negyedik nagylemeze. A 2016-ban alapított hazai zenekar angol nyelvű indie-folk dalokkal vált ismertté, majd zenéjük az Atoms című lemezzel fordulatot tett a pszichedelikus rock, posztrock irányába.
A Partért kiáltó című korong már ebben a szellemben született, kiforrottabb hangzással, és nem mellesleg magyar nyelvű dalokkal. Talán mondhatjuk, hogy ennek az útnak a következő állomása a Napkötöző.
A Partért kiáltó középpontjában a víz motívuma áll. „A vízszimbólum körbefolyja, átöleli az egészet, ilyen szempontból ez konceptalbum, egyben érdemes hallgatni” – mondta korábban lapunknak Balal Gergely, az együttes gitárosa, énekese, valamint szövegírója.
Azt szeretnénk, hogy egyfajta szakralitása legyen a koncertnek – interjú a Platon Karataev frontembereivel | Magyar Krónika
Minden víz épp a túlsó partig ér el – hangzik el a Platon Karataev új lemezén, amely a létező végtelen és mély elfogadásának transzállapotát igyekszik közvetíteni. A zenekar két frontemberével, Balla Gergellyel és Czakó-Kuraly Sebestyénnel beszélgettünk.
„Az alkotásban azt a fajta merülést keressük, amely az énen, az egyénen és az egón túlra visz, ahol kollektív megtapasztalásban lehet részünk, találkozunk a határtalannal, átéljük az azonosság és az egység élményét” – fejtette ki az említett interjúban.
A Napkötöző középpontjában a víz helyett a tüzet találjuk, mint ősi elemet. Balla Gergely a 24.hu-nak elmondta, hogy „a Napkötöző szót egy Várkonyi Nándor könyvben találtam – Dél-Amerikában az inkák nevezték így azt a szakrális követ, mellyel a napfordulókat határozták meg. Azt érzem, hogy a Partért kiáltó lemezhez képest mindenben előre tudtunk lépni: a szövegek még misztikusabbak és enigmatikusabbak lettek, a dalszerkezetek rendhagyóbbak, a hangszerelés gazdagabb és a dallamvezetés is változott. Mégis egy természetes folytatásként hat nekem az előző anyag után.”
„Ezek a dalok a Nap körül keringenek, és bár így zárjuk ezt az anyagot, ez a szimbólum még biztosan visszaköszön majd jövőbeli dalokban is, mert annyira gazdag és kortalan, hogy megkerülhetetlen, mindig is ott volt, van és lesz az emberrel. A Nap, mint a legbelsőbb, legfelsőbb lényeg, a teremtő erő, a világosság, a rend, az energia és isteni jelenlét szimbóluma. Belső fény, megújulás, örök körforgás – viszonyítási pont” – hangsúlyozta.
A lemez újdonságai közül mindenképpen érdemes kiemelni a néhol megjelenő elektronikus hangzást, amely tovább erősíti a zene meditatív, misztikus, pszichedelikus jellegét.
A Platon Karataevtől már megszokhattuk a komplex, szimbólumokban gazdag, sokszori hallgatást igénylő szövegeket, és ez nincs másképpen a Napkötöző dalaival sem. Jó hallgatást mindenkinek!
Fotó: Komoróczki Dia