A HUNOR – Magyar Űrhajós Program bejelentése szerint a NASA és nemzetközi partnerei hivatalosan is elfogadták az Axiom Space negyedik, Ax-4 jelzésű küldetését. Ennek tagjaként
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025 tavaszán a floridai Kennedy Űrközpontból indulhat a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). A misszió első hivatalos sajtótájékoztatóján bemutatták a legénység hivatalos küldetésjelvényét, valamint az űrutazáshoz viselt speciális ruházatot.
Az Ax-4 küldetés négyfős legénysége Kapu Tibor mellett Peggy Whitson amerikai parancsnokból, Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel küldetésspecialistából és Shubanshu Shukla indiai pilótából áll. A sajtótájékoztatón mindannyian beszámoltak kiképzésük aktuális állásáról és a küldetés céljairól.
Kapu Tibor hangsúlyozta, hogy 45 év után ismét magyar űrhajós utazhat a világűrbe, amely jelentős mérföldkő a hazai űrkutatás számára.
Elmondta, hogy a történelmi misszió során magával viszi a magyar zászlót, néhány magyar ételkülönlegességet, valamint egy olyan emléktárgyat is, amely Farkas Bertalan első magyar űrhajós útját is elkísérte.
A magyar űrprogram célja, hogy erősítse Magyarország jelenlétét a nemzetközi űrkutatásban, ösztönözze a hazai űripart, és inspirálja a fiatal generációkat. Kapu Tibor kiemelte:
„Hazánk kis ország, de történelmünk jelentős, és nagy álmaink vannak. A magyar nyelvet kevesen beszélik, de rengeteg tehetséges honfitársunk van, ezért döntöttünk úgy, hogy saját űrprogramot indítunk.”
A HUNOR-program olyan tudományos hagyományokra épít, mint az űrtáplálkozás, az élettudományok és a sugártan. A szervezők nyílt pályázatot hirdettek magyar egyetemek, kutatóintézetek és vállalatok számára, hogy javaslatokat tegyenek az ISS fedélzetén elvégezhető tudományos kísérletekre.
Kapu Tibor bemutatta a HUNOR-program tudományos portfólióját is, amely számos innovatív kutatást foglal magában. A küldetés során a következő kísérleteket végzik majd el a világűrben:
Biotechnológiai kutatás: A kozmikus sugárzás DNS-károsító hatásait és az emberi sejtek természetes önjavító mechanizmusait vizsgálják. Folyadékdinamikai kísérlet: Modellezik, hogyan viselkedik egy bolygó légköre mikrogravitációs környezetben. Sugárzásmérés: Egy új kompakt dózismérő eszközt tesztelnek, amely valós időben méri az űrhajósokat érő sugárzást. Látásromlás kezelése: Egy új mikroszálas oldattal működő gyógyszeradagolási módszert próbálnak ki a mikrogravitáció által okozott látásproblémák enyhítésére.
A HUNOR-program és Kapu Tibor küldetése nemcsak tudományos jelentőséggel bír, hanem hosszú távon is hozzájárulhat a magyar űrszektor fejlődéséhez és a nemzetközi űrkutatásban való szerepvállalásunk erősítéséhez.