Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikus vehette át a Semmelweis Egyetem által alapított Semmelweis Budapest Award kitüntetést, elismerve a kutató tudományos világra gyakorolt kiemelkedő hatását.

Krausz a díjátadón kifejtette: a kitüntetés ösztönző erő számára, hogy kutatócsoportjával tovább dolgozzon az infravörös molekuláris ujjlenyomat-eljárás gyakorlati alkalmazásán, amely kulcsszerepet játszhat a preventív és személyre szabott orvoslás fejlődésében.

A díjat Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora adta át, aki kiemelte: Krausz Ferenc életműve példázza azt az elhivatottságot, amellyel a tudomány eredményeit az emberiség szolgálatába állítja.

A Molekuláris-Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) és a Neumann János Adattudományi Intézet együttműködésével zajló kutatások célja, hogy egy egyszerű vérvizsgálattal már a korai szakaszban kimutathatók legyenek különféle betegségek, és lehetővé váljon az egyénre szabott terápiák alkalmazása.

Merkely Béla méltatta Krausz Ferenc azon képességét, hogy tudományos és humanitárius célok érdekében képes összehozni az embereket.

Felidézte, hogy a fizikus 2023-ban elnyert Nobel-díja pénzjutalmát jótékony célra ajánlotta fel: az általa alapított szervezet az ukrajnai háború sújtotta gyermekek és fiatalok oktatását támogatja.

A rendezvényen Ferdinandy Péter, a Semmelweis Egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese ismertette Krausz Ferenc tudományos pályafutását.

Kiemelte, hogy a fizikus Pierre Agostinivel és Anne L’Huillier-rel közösen kapott Nobel-díjat 2023-ban az attoszekundumos fényimpulzusok előállításáért, amelyek lehetővé tették az elektronok mozgásának vizsgálatát az atomokon belül. A díjátadó után Krausz angol nyelvű előadást tartott Lézerimpulzusok az orvostudomány szolgálatában címmel.

Krausz Ferenc átveszi a Nobel-díjat Károly Gusztáv svéd királytól Fotó: Koszticsák Szilárd

A Semmelweis Budapest Awardot eddig négy Nobel-díjas kutató kapta meg, köztük Karikó Katalin, Gloviczki Péter, Roska Botond és Gulyás Balázs is.

Merkely Béla kiemelte: az elismerés azt bizonyítja, hogy a magyar tudósok kiemelkedő szerepet töltenek be a nemzetközi tudományos életben, és kutatásaik jelentős hatással vannak az emberiség jövőjére.

A rektor hangsúlyozta, hogy Krausz Ferenc és a Semmelweis Egyetem hosszú távú együttműködésben dolgozik azon, hogy a civilizációs betegségek korai felismerését és személyre szabott terápiáját elősegítő módszereket fejlesszenek ki.