A kiállítást a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a New York-i Liszt Intézet szervezésében hozták létre és Rubik Ernő lenyűgöző életművére, valamint világhírű találmányára helyezi a fókuszt. A tárlat három nagy témakört ölel fel:
Rubik Ernő ifjúkora és alkotói pályája, a Rubik-kocka születése és sikertörténete, valamint a kocka tudományos, művészeti és popkulturális megjelenései.
Az első rész bemutatja Rubik Ernő hallgatói éveit és oktatói tevékenységét a Magyar Iparművészeti Főiskolán (ma Moholy-Nagy Művészeti Egyetem). Kiderül, hogy a bűvös kocka ötlete az általa vezetett formatankurzuson született, ahol a hallgatók térbeli gondolkodásának fejlesztése kulcsszerepet játszott. A tárlaton egykori hallgatói munkák is megtekinthetők, bemutatva a kocka születését inspiráló oktatási hátteret.
A második egység a kocka születésének és világsikerének körülményeit vázolja. A látogatók megismerhetik a kezdeti gyártási nehézségeket, valamint a kocka nemzetközi piacra lépésének kihívásait. Emellett betekintést nyerhetnek Rubik Ernő további találmányaiba is, amelyeket ki is próbálhatnak.
A harmadik részben a kocka tudományos és művészeti jelentőségét járják körül. A Rubik-kocka mára az emberi kreativitás szimbólumává vált, amely a matematikától kezdve a képzőművészetig, sőt a filmművészetig számos területen inspirációforrás.
A tárlaton olyan művészek alkotásai is helyet kaptak, akikre Rubik Ernő tevékenysége nagy hatást gyakorolt, köztük Orosz István és Mátrai István művei.
A tárlatot korábban Tokióban is bemutatták, a MOME hallgatói pedig aktívan közreműködtek az anyag összeállításában a Rubik 50 kurzus keretében. A New York-i bemutató célja, hogy Rubik Ernő életművét és a bűvös kocka kulturális örökségét még szélesebb körben népszerűsítse.
A Rubik 80/50 című kiállítás a jövő hónap végéig látogatható.