A Pannonhalmi Főapátságban intenzív és nagy kiterjedésű rovarfertőzést azonosítottak a klasszicista teremkönyvtárban. Magyarországon nem történt még ilyen mértékű, historikus állományt érintő fertőzés.

A kialakult krízis azonnali beavatkozást és állományvédelmi munkálatokat igényel. A könyvtárat ezért június 1-jétől be kell zárni a turisták, a látogatók és a kutatók elől, és előreláthatólag 7 hónapig, az állományvédelmi munkálatok idejéig biztosan zárva tart.

Dejcsics Konrád, a Főapátság kulturális igazgatója, MTI / Krizsán Csaba

Elkezdődött az állomány mentése

„Jelen helyzetben az az elsődleges feladat, hogy a szakmai partnerekkel együttműködve megmentsük a muzeális állományt, megszüntetve a fertőzést és a további károsodást” – hangsúlyozta Dejcsics Konrád, a Főapátság kulturális igazgatója.

Szerencsére a könyvtár legértékesebb állományát, ezek között a kódexeket, ősnyomatokat teljesen külön tárolják, így oda nem jutott be a fertőzés.

A károk elhárítását számos szakmai partner segíti, az első ütemben fertőtlenítik az érintett állományt, a munkálatok második ütemében pedig klímavédelmi intézkedésekre is szükség lesz.

A fertőzésmentesítéshez szükséges anyagi forrásokat a Miniszterelnökség és a Kulturális és Innovációs Minisztérium biztosítja, ez százmilliós nagyságrendű lehet.

A következő, második lépésben a prevenciós, könyvtárgépészeti és klímaadaptációs fejlesztéseket kell megvalósítani. Illetve az esetlegesen sérült állomány restaurálását, ez utóbbi forrásait még keresik.

Hogyan derült fény a rovarinvázióra?

A fertőzésre egy rutin takarítás során derült fény. Finom, ismeretlen eredetű por jelent meg a polcokon, amiről kiderült, hogy rovarürülék. Ezt követően azonnal szakértőket vontak be a 400 ezer kötetet őrző Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár megmentésére. A vizsgálatok után kiderült, hogy a fertőzést a kenyérbogár (Stegobium paniceum) okozza, amely elsősorban élelmiszerekben szokott kárt okozni.

A rovarok a nyílászárókon keresztül és az emberi ruházaton megkapaszkodva juthattak be a pannonhalmi főkönyvtárba, ahol táplálékot és védett szaporodási helyet kerestek. Sajnos a régi könyvek gerincén, a borítóanyag alatt található állati eredetű enyv és a növényi eredetű keményítő kiváló táplálék számukra. Ez a gyakran előforduló ízeltlábú a hőmérséklet emelkedésével egyre intenzívebben szaporodik és terjed.

A klímaváltozás hatását mutatja, hogy a teremkönyvtár átlaghőmérséklete és páratartartalma is emelkedett az elmúlt években, ami kedvez ezeknek a bogaraknak, mert gyorsabban szaporodnak. Ezért kiemelten fontos a mielőbbi, szakszerű beavatkozás.

Így zajlik a fertőtlenítés

Ásványi Ilona, a Főkönyvtár igazgatója elmondta, hogy a fertőzés nagy kiterjedésű, a károsodás pontos mértéke az állományvédelmi munkálatok elvégzése után mérhető csak fel. Elmondta, hogy a klasszicista stílusú teremkönyvtár 1834-től szolgálja a szerzetesközösséget, alapvetően szerzetesi könyvtárnak épült. Hatalmas a légtere, de nincs se fűtése, se hűtése, még vízvezeték sincs benne.

Ásványi Ilona, a Főkönyvtár igazgatója, MTI / Krizsán Csaba

Hajdu Zsófia Edit, az állományvédelmi munkálatokat végző cég ügyvezetője elmondta, hogy a megfelelő technológia kiválasztása során kiemelt figyelmet kellett fordítani a muzeális értékű állomány mellett a könyvtárban található műtárgyak, festmények és a műemléki épület védelmére. Ezért teljesen vegyszermentes technológiát választottak.

Miután ezzel a technológiával elpusztítják a rovarokat, a köteteket egyenként is meg kell tisztítani, csak ezt követően kerülhetnek vissza a fertőtlenített polcokra. Mivel csaknem százezer kötetről van szó, a helyszínen kell végezni a kezelést. Nagyon időigényes feladat, ami a könyvtár teljes lezárását kívánja meg. Az előzetes felmérések szerint várhatóan a jövő év elején nyithat újra a könyvtár.

Az apátság továbbra is látogatható

A Pannonhalmi Főapátság épített és természeti környezete az UNESCO Világörökség része, kiemelt Nemzeti Emlékhely, amit évente 140 ezer látogató keres fel. A könyvtár ugyan zárva lesz, de a Pannonhalmi Főapátságban továbbra is látogatható marad valamennyi épített és természeti látnivaló. A látogatókat részletesen tájékoztatják a konyvtar.pannonhalmifoapatsag.hu oldalon.

A Főapátság munkatársai a mentési folyamat mellett azon is dolgoznak, hogy a vendégeknek minél változatosabb programokat és helyszíneket kínáljanak, részben a turistaforgalomból kieső könyvtár pótlására. Elmondta, hogy készül egy könyvtárat és kincseit bemutató film, amit a látogatási útvonal kezdetén terveznek majd vetíteni a turistáknak.

MTI / Krizsán Csaba

A könyv helye társadalmunkban

Horváth Gergely műsorvezető Hegyibeszédes című podcastsorozatában is szóba került a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár válságos helyzete.

Az adásban elhangzik: „ha azonban egyet hátralépünk és szenvtelen pillantást vetünk e helyzetre, azt a megállapítást kell tennünk, hogyegy könyvtárnyi könyvet lám egyszerre fenyeget a mesterséges intelligencia, és emészt el egy apró, szapora rovar.

Fenyeget: amennyiben a könyv, mint tudás-hordozó felolvad az emberiség új, közös kollektív virtuális tudásbázisában. És semmisül meg a maga fizikalitásában egy két miniméteres élőlény túlélési stratégiájának következtében.

A könyvet magát tehát egyszerre állítja kihívás elé egy ultramodern civilizációs következmény és az ősi biológiai rend. Persze nem gondolom, hogy a könyv és könyvtár végletesen elpusztulna, de azért szimbolikus értelemben mégiscsak jelzésértékű jelenségek ezek.

Ez a világ, és benne a könyv, nem örök.

Ha valóban meg akarjuk őrizni az emberiség könyvek által őrzött igazságait, egy irányba kell tartaniuk: az emberi szívbe.”

A teljes adás ide kattintva elérhető.

Korábbi interjúnk a könyvtár igazgatójával

Szent Márton hegyén ezeréves múltú lelki és szellemi műhely magasodik. Egy hely, ahonnan messzire látni, és messziről látszik – vallja Ásványi Ilona, a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár első világi és egyben első női igazgatója. A világörökségi helyszín múltjának és jelenének értékeit lelkiismeretesen gondozó vezetővel különleges sétát tettünk a bencések otthonában.

Ásványi Ilona lapunknak elmondta: „örök otthonunk az égben van, földi utamon azonban azt az ajándékot kaptam, hogy mindennap kincseket vehetek a kezembe”. Emellett kifejtette, az egyik legfontosabb feladatának azt tekinti, hogy hogy a könyvtár ne csak múzeum legyen, hanem korszerű szolgáltatásokat nyújtó szakkönyvtár is.

Időutazás a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárban | Magyar Krónika

„A feladat nem más, mint szolgáló szeretettel tevékenykedni mások javára” – vallja Ásványi Ilona, a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár első világi és egyben női igazgatója. A könyvtárosnő különleges időutazásra hívott bennünket munkahelyén, az ezeréves múltú világörökségi helyszínen.