Füredi Zoltán, A legbelsőbb Ázsia, Magyarok nyomában Mongolországban című dokumentumfilm rendezője 2025. április 25-én Barátság Érmet vehetett át a hazánkban tartózkodó mongol állami küldöttség vezetőjétől, Batmönh Batceceg külügyminiszter asszonytól. A Barátság Érem (Найрамдал медаль) Mongólia legmagasabb, olyan állami kitüntetése, amelyet csak külföldi állampolgárok kaphatnak meg.
Füredi Zoltán kulturális antropológus, mongolista, dokumentumfilmes. A rítusok és az identitás, az ethosz kérdései foglalkoztatják filmjeiben. Mongóliában 1992 óta folytat kutatásokat. Magáról így vall: „Azt szokták mondani, hogy az ember nem választhatja meg a rokonait. Nos, én megválasztottam. A mongolok talán az utolsó, igazi lovasnomádok. Harcosok, a sztyeppe fiai. Ugyanakkor végletesen romanikusok és vendégszeretők. Olyan ideák kapcsolódnak hozzájuk, amelyek számomra nagyon fontosak: a barátság és hűség, a kalandvágy, a szabadság és a természet szeretete. Én legalábbis ezt látom bennük. Szóval a szívemben egy kicsit mongol vagyok. A világot egyszerre nézem magyar és mongol szemmel.” |
A díj átadására a Magyarország és Mongólia közti diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású gálaprogram keretében került sor a Pesti Vigadó dísztermében.
A rendező nem kifejezetten a mongol-magyar kapcsolatokat személyes keretben feldogozó filmjéért kapta meg a magas kitüntetést, hanem mongolista kutatóként, a két ország közti kapcsolatok terén végzett több évtizedes kulturális tevékenysége elismeréseként.
Van egy hatalmas ország, melynek lakói nagyon szeretnek minket. Vagy inkább nagyon-nagyon! Magyarok? – kérdeznek vissza örömmel, és a szó, amit használnak ránk, így fordítható: testvérbarát. Kicsit bővebben kifejtve még ezt is mondják: egyvérűek vagyunk… Jó tudni. És jó hallani. Ez a jó ízlésű nép a mongol. Ha a magyarokat kérdezzük, kicsit árnyaltabb a kép. Itt van például a tatárjárás… Ami rég volt ugyan, de igaz volt.
Füredi Zoltán dokumentumfilmje a lehető legszemélyesebben mutatja be a magyarok és a mongolok kapcsolatát, és éppen azzal kezdődik, hogy a stáb leszáll a Dzsingisz kánról elnevezett repülőtéren. Tudjuk, hogy a történelmi események zömének van színe és fonákja, de ez azért ütős kezdés – írtuk a filmet bemutató korábbi cikkünkben:
Nyitókép: Palantír Film Alapítvány / YouTube