A Műszaki Tanulmánytár hazánk egyik legkülönlegesebb kiállítóhelye, hiszen a múzeum belső raktárainak gazdag gyűjteményét is megnyitja a nagyközönség előtt.

Itt 16 000 műtárgy mesél a magyar műszaki örökségről, a mechanikai játékoktól kezdve a háztartási eszközökön és számítástechnikai különlegességeken át egészen az optikai és fényképészeti berendezésekig.

Domonkos Csaba, a múzeum Ipari Örökség Főosztályának vezetője szerint a Műszaki Tanulmánytár egyedülálló hely, ahol „az üvegszemtől a sugárhajtóműig minden megtalálható”. Az intézmény célja, hogy interaktív módon mutassa be a múlt technikai vívmányait, miközben lehetőséget biztosít a generációk közötti közös felfedezésre.

A március 22-i program során a látogatók közelebbről is megismerhetik a mikroszkópok működését és történetét.

A tárlatvezetések és interaktív előadások mellett a résztvevők kipróbálhatják a régi, magyar nevén górcsőként ismert fénymikroszkópokat, de a modernebb elektronmikroszkópok segítségével is új perspektívából vizsgálhatnak meg hétköznapi tárgyakat.

A múzeumpedagógusok vezetésével a legkisebbek saját optikai játékokat is készíthetnek: a camera obscura, azaz lyukkamera megépítése során megismerhetik a fényképezés alapjait, míg a taumatróp révén a mozgókép létrejöttének rejtélyeibe is betekintést nyerhetnek.

A felnőttek számára külön tárlatvezetésen mutatják be a múzeum optikai gyűjteményének legizgalmasabb darabjait, miközben a mikroszkópok fejlődéstörténetéről szóló előadás is elgondolkodtató részleteket árul el.

A rendezvényre a Műszaki Tanulmánytár általános belépőjegyével lehet belépni, amely felnőttek számára 1000 forintba, diákok és nyugdíjasok számára pedig 500 forintba kerül. További kedvezmények és a díjmentes belépésre jogosultak köre a múzeum hivatalos honlapján található meg.

A múzeum a jövőben is számos izgalmas témával várja a látogatókat: a következő hónapokban többek között a magyar találmányok, a hazai rádiózás története, a számítógépek fejlődése, Széchenyi István öröksége, valamint a magyar űrhajósok története is a középpontba kerül.