Amikor arról kérdezem, miért éppen a soproni szőlőket kérte el szüleitől, ha Ausztriában is továbbvihette volna a családi borászatot, azt feleli, bizonyos szempontból egyszerűbb lett volna, hiszen ott tanult, és az anyanyelvén beszélhetne a borairól, de olyan sok helyen járt a világon, hogy látja Sopron egyediségét, és sehol máshol nem szeretne borászkodni, mint itt. Ezért kezdett el inkább magyarul tanulni, s a soproni bor láthatóan a missziójává vált. „A soproni bort sohasem veszik meg csak úgy – utal Katrin a vidék ismertségének korlátaira –, ehhez magyarázat kell, de mindig nagyon büszkék vagyunk, amikor a termékeinken keresztül bemutathatjuk a környéket.” És viszik és mesélik is, így külföldön – Dániában, Belgiumban, Hollandiában, Tajvanban és Amerikában – is egyre népszerűbb a soproni. Ám mint mondják, a legnagyobb öröm, amikor a magyar borfogyasztók rácsodálkozásának lehetnek tanúi, amikor újra felfedezik például a kékfrankost.
Kalifornia, Argentína, Chile, Olaszország, Új-Zéland, Ausztrália – sorolja Birgit, merre járt, hogy képezze magát a Bécs melletti Klosterneuburg borászati kutatóintézetében végzett tanulmányai után. „Néhány hónapig dolgoztam egy-egy családi borászatnál, aztán a pénzből, amit kerestem, bejártam az országot” – eleveníti fel. A nagyobbik Pfneiszl lány folyékonyan írja le impozáns önéletrajzát. Na nem magyarul, hanem mindenki számára érthető módon: palackba töltve. A Távoli Világ nevű borában ugyanis kortyról kortyra fedezhetjük fel Birgit utazások során megismert kedvenc szőlőfajtáit. A shiraz, a carménère, a malbec, a zinfandel, a sangiovese nálunk egzotikusnak számító fajták, Birgit azonban telepített néhány tőkével belőlük fertőrákosi szőlőjükbe.
Szintén a hagyományokkal való kísérletezés eredménye a Hidden Treasure nevű boruk. Birgit az osztrák kutatóintézet segítségével keresni kezdte a kékfrankos szőlőfajta eredetét, így találta meg az ősi magyar szőlőfajtát, a hajnist. Ez a fehér szőlő gyakorlatilag az általunk ismert kékfrankos apjának tekinthető. „Igazi rejtett kincs, hiszen ma már nem ismerik – mondja róla a borász –, narancsbort készítünk belőle, így lesz a borászatunk igazi különlegessége.”
Kenguruk és borterasz
Na de hogy kerülnek ide a kenguruk? – kérdezem Tangó nevű házasításuk palackját tartva a kezemben, amelynek címkéjén egy kenguru is feltűnik. „Amikor a nővérem hazajött, mindenhonnan, ahol járt, hozott haza valamit: tapasztalatot vagy egy-egy jó szőlőfajtának az ismeretét, és kérdeztük, hogy Ausztráliából mi a maradandó élménye. És akkor annyit mondott: a kenguruk. Az ottani borászat ugyanis nem volt rá nagy hatással – emlékszik vissza derűsen Katrin. – Így aztán, hogy mégis maradjon valami ebből az útból, beszereztünk néhány, ugyan nem ausztrál, de ezen a vidéken is megélő kengurut.” Az elsőt Shiraznak nevezték el, így került bele a bor történetébe s címkéjére: ha Merlot, a sokoldalú francia nő szenvedélyes viszonyba kezd és harmonikus tangót táncol a testes Cabernet Sauvignonnal, akkor azon sem csodálkozunk, hogy egy Shiraz nevű kenguru társul hozzájuk, s még több egzotikumot, zamatot és kifejezést kölcsönöz a forgatagnak. Ez a Tangó.