A magyar országúti kerékpározás egyik legnagyobb eseménye, a Tour de Hongrie, 2024-ben különleges jubileumhoz érkezik: száz évvel az első kiírás után a verseny ugyanarról a helyszínről, a budapesti Szent Gellért térről rajtol. Az ötnapos viadal május 14-én kezdődik, a cél pedig az esztergomi bazilika előtt lesz felállítva.
Az idei verseny három sík, egy hegyi és egy átmeneti szakasszal várja a kerékpárosokat, akik összesen 13 részhajrán gyűjthetnek pontokat és bónuszmásodperceket. A 885 kilométeres versenyútvonalon tíz kategorizált emelkedő nehezíti a mezőny dolgát, beleértve a legendás Kékestetőt, amely az első kategóriás kaptatók közé tartozik.
Az összesített szintemelkedés meghaladja a 7000 métert, így a verseny technikailag is kihívást jelent majd a résztvevők számára.
Az útvonal összesen 101 településen halad át, Budapest mellett Pest, Fejér, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Somogy, Jász-Nagykun-Szolnok és Heves vármegyéket érinti.
Előbb farkas lettem, most már tigris vagyok! – Interjú Szőnyi Ferenccel | Magyar Krónika
Komárom versenygépe, Szőnyi Ferenc a negyvenes évei közepén pattant kerékpárra, hogy nem sokkal később üstökösként robbanjon be az ultrasportolók elitjébe. A nemzetközi sporttársadalomban Racemachine néven ismert sokszoros bajnok ma szerte világon példakép, és nem is csak a hihetetlen sporteredményei miatt.
A verseny szervezői idén minden eddiginél több magyar indulóra számítanak: három és fél magyar csapat – a Karcag Cycling ÉPKAR, az Epronex-Hungary, az United Shipping, valamint az olasz bejegyzésű, ám magyar szponzorációjú MBH Bank Ballan CSB – képviseli hazánkat, várhatóan 15 magyar versenyzővel.
A viadal május 14-én a fővárosból indul, és az első szakasz célja Győrben lesz – ez lesz a magyar körverseny történetének leghosszabb szakasza 2008 óta, 210 kilométeres távval. A második napon Veszprémből Siófokra teker a mezőny, ahol várhatóan mezőnyhajrá dönt a szakaszgyőzelemről.
A harmadik versenynap, a királyetap, várhatóan döntő jelentőségű lesz az összetett verseny szempontjából: a mezőny Gödöllőről indul, majd a Kékestetőn ér célba, ahol a legjobb hegyi menőknek kedvez a meredek emelkedő. Az utolsó két szakasz a Tata-Székesfehérvár és az Etyek-Esztergom útvonalon halad, és a verseny május 18-án Esztergomban zárul.
Az idei párizsi olimpián negyedik helyen végzett országútikerékpár-versenyző különleges kávézót nyit | Magyar Krónika
Valter Attila nem pihen a gyönyörű párizsi szereplése után, a 2020-ban a Tour de Hongrie-n első helyen végzett kerékpáros igencsak izgalmas kávéházat nyit Budán, ahol két ital között akár meg is szereltethetjük a bringánkat.
Schneller Domonkos, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke kiemelte, hogy a Tour de Hongrie a hazai sportélet egyik legnagyobb sikerévé vált, és reményét fejezte ki, hogy a jövőben a női versenyzők számára is rendeznek majd hasonló versenyt. A viadal népszerűségét mutatja, hogy a háromszoros világbajnok Peter Sagan idén a verseny nagykövete lesz.
A Tour de Hongrie összes szakaszát élőben közvetíti majd az M4 Sport.