1981. márciusában az 53. Oscar-díjkiosztó gálán, a Los Angeles-i Dorothy Chandler Pavilion nézőterén a maroknyi magyar küldöttség feszülten várakozott. Szabó István mellett, aki Bizalom című filmjéért kapta a jelölést, ott ült a Hungarofilm akkori vezetője, a nemzetközi kapcsolatokat csúcsra járató Dósai István is.

És akkor váratlan dolog történt… A legjobb animációs film díjazottját tartalmazó borítékot felnyitva Margot Kidder és Alan Arkin Rófusz Ferenc nevét olvasta fel, aki A légy című alkotásáért kapta meg az elismerést. „Mr. Rófusz sajnos nem tud jelen lenni…” – kezdte Arkin, mire Margot meglátta a színpad felé közeledő férfit, akiről természetesen azt hitte, hogy a díjazott. Csakhogy Dósai ment fel a színpadra, és a következő meghökkentő mondattal kezdett: „It’s not me, I’m so sorry…” Majd így fejezte be rövidke beszédét az értetlenkedő világsztárok előtt: „még egy rövidfilm is lehet nagy”.

Rófusz Ferenc és Oscar Fotó: nfi.hu

A szervezőknek gyanús lett a jelenet, és Dósaitól egy éjszakai akció keretében vették vissza a szobrot, amit később Rófusz Ferenc személyesen vehetett át az Egyesült Államokban. Az epizód pedig bekerült a legviccesebb Oscar-jelenetek közé.

Három évvel Rófusz előtt kapta meg Oscar-díját Zsigmond Vilmos, az 56-os forradalom után emigrált kiváló operatőr, aki Spielberg filmjét, a Harmadik típusú találkozásokat fényképezte. Az ő Oscar-epizódja megindító és tanulságos. Rövid beszédében először az amerikai népnek köszönte meg, hogy kapott egy második esélyt az életben, de rögtön utána nem Spielberg nevét említette, hanem három magyar mesteréért, akik tanították őt a Színház és Filmművészeti Főiskolán. A sors igazsága, hogy ha másképpen és másért nem, de ott és akkor elhangzott Hollywoodban a magyar film apró óriásának, Illés Györgynek neve, akinek életműve ugyancsak Oscart, sőt Oscarokat érdemelt volna. Ő volt a Budapesti tavasz, a Ház a sziklák alatt, a Pacsirta és az Isten hozta, őrnagy úr! operatőre, és valamennyi jelentős magyar kameraman mestere Zsigmondytól Koltai Lajosig és tovább. A másik két szakember, akiknek Zsigmond Vilmos köszönetet mondott: Bojkovszky Béla és Badal János voltak.

Szabó István a Dósai-incidens utáni évben, 1982-ben mehetett fel a hollywoodi a színpadra a Mephistoért, bár találóbb kifejezés a felrohanás. Kirobbanó örömmel száguldott ki, átvette a szobrot Ornella Mutitól és Jack Valentitól, majd felinvitálta maga mellé a főszereplőt, Klaus-Maria Brandauert, és összekapaszkodva örömtáncot jártak a világ szeme láttára.

Négy évvel később megint egy nyelvtörő magyar nevet kellett kisilabizálniuk a díjátadóknak: Elek Zoltánét, aki a Cher főszereplésével készített Maszk cím film maszkmestereként kapta meg a szobrot. „Kezdem elhinni, hogy az álmom valósággá vált. Hosszú volt az út Magyarországról idáig. Meg kell köszönnöm mindenkinek, aki segített nekem, és azoknak, akik hittek benne. Köszönöm” – ezt mondta megilletődötten.

Néhány év szünet után, 2016-ban a Saul fia esélyesként indult a Legjobb idegen nyelvű film kategóriájában, és Nemes Jeles László meg is kapta a szobrot. Negyvenöt másodpercbe kellett belesűrítenie a mondanivalóját. „Még az emberiség legsötétebb óráiban is van bennünk egy belső hang, ami segít hogy emberek maradjunk” – fogalmazott az akkor 39 éves rendező.

Új év – új Oscar! 2017-ben Deák Kristóf, a producer Udvardy Annával, és filmje egyik főszereplőjével, Szamosi Zsófiával, illetve alkotótársával, a feleségével mehetett a színpadra átvenni a legjobb rövidfilmnek járó Oscar-díjat. „A díjat azoknak az embereknek ajánlom, akik jobbá tehetik a világot. A gyermekeknek. Próbálják meg jól felnevelni őket, hogy büszkék lehessünk rájuk” – hangzott el.

Deák Kristóf és az ő nagy pillanata Fotó: Wikipédia

2022-ben és 2024-ben is magyar szakember kapta a legjobb látványtervezésért járó díjat. Sipos Zsuzsa a Dűnében végzett munkájáért, Mihalek Zsuzsa pedig a Szegény párákért.

Sipos Zsuzsa arra sem emlékszik, mit mondhatott a színpadon, de az ő díja és az utána következő interjúja éppen Will Smith emlékezetes pofonjával egy időben történt, így a magyar berendező erről csak utólag értsült. Mihalek Zsuzsa a saját díjáról is csak a tévéből szerzett tudomást, mert némi hezitálás után úgy döntött, a hollywoodi díjátadó nem az ő közege, nem utazik ki az ünnepségre.