Dargay Attilának olyan megkerülhetetlen rajzfilmeket köszönhetünk, mint a Lúdas Matyi, a Vuk vagy a Szaffi. Igazi vágyálma volt, hogy adaptálja a Csongor és Tündét is, ez azonban a hetvenes években akadályokba ütközött, az ötlet a fiókban maradt. Sajnos nem élhette meg, hogy megelevenedik a szerelemprojektje. Daragy terveit a Cinemon Entertainment alkotócsapata élesztette fel, akik Vörösmarty időtlen költeményének feldolgozása közben Dargay szellemiségét követték a rendező özvegye, Henrik Irén részvételével, aki alkotótársa is volt a magyar animáció egyik legnagyobb alakjának. Az alkotók a mozifilmhez felhasználták Dargay figuraterveit és bíznak benne, hogy a kedves képi világgal megszólítják a mai közönséget is.

Vörösmarty műve a boldogság kereséséről, a bátorságról, a bajtársiasságról szól izgalmas kalandokkal és próbatételekkel spékelve, a feldolgozás pedig hiánypótló, hiszen lehetővé teszi, hogy a szerző gazdag szimbolikájú eredeti művéhez méltó mesefilm legyen elérhető a mai magyar gyerekek számára.

Egy instant klasszikust köszönthetünk a közeljövőben a mozikban, amely a régi magyar rajzfilmeket idézi meg. A produkció hagyományos 2D animációs technikával készült Temple Réka producer vezetésével, rendezője Máli Csaba, Dargay egyik utolsó tanítványa, valamint a Lengemeséket is jegyző Pálfi Zsolt. A forgatókönyvet Balassa Krisztián írta, míg Henrik Irén tanácsadóként vett részt a filmben. 

Kiemelt kép: Csongor és Tünde (Forrás: NFI)