Hamza D. Ákos rendezésének főszereplője Sergius, a valaha nagytudású, de lassan rögeszméibe merülő professzor, aki feltalál egy olyan gépet, amelynek sebessége gyorsabb a Föld forgásánál és így vissza tud repülni a múltba. A férfi a lányát és vagyonát annak ígéri, aki bele mer ülni ebbe a gépbe, a kalandvágyó Tibor Ákos gróf pedig vállalkozik is erre a feladatra, majd különös kalandokat él át tizennyolcadik századi osztrák-magyar világban, miközben beleszeret a gyönyörű velencei énekesnőbe, Rosinába.

Ez a története a Szíriusznak, amely világviszonylatban is az elsők között játszadozott el az időutazás ötletével. A Karády Katalin és Szilassy László főszereplésével készült, Herczeg Ferenc regényén alapuló alkotás, bár a fantasztikus motívumok terén már a maga korában sem számított egyedülállónak a hazai filmgyártásban, műfaját tekintve is inkább romantikus kalandfilm, mégis ezt szokás az első magyar sci-finek tekinteni, amely annak idején a Velencei Filmfesztiválon is szerepelt. A nemzetközi hatását pedig jól érzékelteti, hogy a Vissza a jövőbe egyes motívumait is megelőlegezte.

Karády Katalin és Szilassy László a Szíriuszban (Forrás: NFI)

A produkció teljeskörű, 4K felbontású restauráláson esett át a NFI – Filmarchívum és Filmlabor együttműködésében, a fényvilágának helyreállítása Nagy András operatőr közreműködésével történt. A felújított változat premierje december 6-án 18 órakor lesz az NFI-Filmarchívum mozitermében, a vetítés ingyenes, de regisztrációhoz kötött, erre az NFI oldalán van lehetőség.

Kiemelt kép: Szíriusz (Forrás: NFI)