Szabadság-különjárat (2013)
A Köbli Norbert, A vizsga és az Apró mesék szerzőjének forgatókönyve alapján készült alkotás nem mindennapi igaz történetet mesél el. 1956 nyarán ugyanis három fiatal igencsak szokatlan módját választotta a disszidálásnak, ugyanis eltérítették a Budapest-Szombathely légijáratot, és a fedélzeten tartózkodó államvédelmis tisztet semlegesítve Ingolstadtig kormányozták a gépet. A filmben a főszereplőket Tenki Réka, Lengyel Tamás és Varju Kálmán alakítják.
Mansfeld (2006)
Szilágyi Andor alkotása az 1956-os forradalmat követő megtorlások legfiatalabb áldozatának állít emléket. A filmben a tizenhét éves Mansfeld Péter a barátaival a szabadságharc leverése után ünnepélyes esküt tesz, hogy újból kirobbantják a forradalmat, le is fegyvereznek és elrabolnak egy rendőrt, azonban a hatóságok hamar elkapják őket, a kihallgatások során pedig a címszereplő az összes bűncselekményt magára vállalja.
Szerencsés Dániel (1982)
Szerencsés Dániel és barátja, Angeli Gyuri 1956 decemberében úgy döntenek, hogy disszidálnak, előbbi a Bécsbe távozó szerelme után siet, utóbbinak pedig menekülnie kell, mert a forradalom alatt részt vett az utcai harcokban. Sándor Pál mesterműve a forradalom utóhatásairól, az emigrációs hullámról, a menni vagy maradni örök dilemmájáról szól, az 1983-as Filmszemlén elnyerte a fődíjat, a Cannes-i Filmfesztiválon pedig a kritikusok díjával tüntették ki.
Megáll az idő (1982)
Gothár Péter klasszikusában Köves István a forradalom leverése után külföldre menekül, a családja azonban otthon majd. Közel tíz évvel később a nagyobbik fiú orvosi egyetemre készül, a kisebbiket pedig csak a lányok és a lázadás érdekli. Az alkotás amellett, hogy egy lendületes kamaszfilm a hatvanas évekről, egyben egy őszinte szembenézés is 1956 kudarcával, az itthon maradtak bűntudatával, valamint az örökös és hiábavaló elvágyódásával. Érdekesség, hogy Bereményi Géza forgatókönyve annak köszönhetően született meg, hogy elakadt egy tervezett regényével.
Kiemelt kép: Megáll az idő (Forrás: NFI Filmarchívum)