Van egy sokkoló jelenet Török Zoltán Változó vadon – Az én Északom című természetfilmjében: miközben a rendező Svédországban kirándul, megáll egy ponton és mutat egy fényképet, amely nagyjából száz évvel ezelőtt ugyanott készült, a háttérben egy méretes gleccser látható, aminek ma már nyoma sincs. Az ehhez hasonló jelenségek miatt is döntött úgy az ENSZ a víz világnapja alkalmából, hogy idén a fő csapásirányt az „Őrizzük meg gleccsereinket!” tematika alkotja. Egy három évvel elfogadott határozat szerint 2025-öt a a Gleccserek Megőrzésének Nemzetközi Évének nyilvánították, de nem csak egy esztendőig tartó akcióról van szó, ezúttal minden évben március 21-én a Gleccserek Világnapját ünnepeljük majd.

Megvonhatnánk a vállunkat, hogy minket ez nem érint vagy legalábbis nincs hatásunk a kedvezőtlen folyamatokra innen a Kárpát-Medencéből, de feladatunk így is akad bőven. Miként a WWF Magyarország nemrég bemutatott rövidfilmje ábrázolja, a gazdálkodással, a folyók lecsapolásával, a mesterséges folyók létrehozásával mérhetetlen károkat okoztunk. Hogy csak egyet, de annál szemléletesebbet említsünk ezek közül: nem biztos, hogy az unokáink gyönyörködhetnek majd a tiszavirágzásban.

Az alábbi cikkünkben megtekinthető film azonban nem kizárólag a nyomasztás szándékával született, hanem alternatívákat is kínál a kármentésre.

Ahhoz azonban, hogy jóval tudatosabban kezeljük a problémákat, segíthet, ha személyesebb viszonyt alakítunk ki a témával kapcsolatban. Erre kínál lehetőség például az, hogy a víz világnapja alkalmából bejárhatjuk a Széchenyi Gyógyfürdő, a Szent Gellért, a Lukács, valamint a Rudas Gyógyfürdő és Uszodát. A séták ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek, utóbbit a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. weboldalán tehetjük meg.

Már lassan hagyománnyá válik, hogy a világnap alkalmából megtekinthetjük a poszt-apokaliptikus sci-fik monumentális bunkereire emlékeztető Gruber József-víztárolót is. Idén sincs ez másként, március 21. és 24. megnyitja kapuit a létesítmény, amelynek méretét jól illusztrálják az alábbi adatok: két, egyenként 40 ezer köbméter vizet befogadni képes medencéből áll, a futballpályányi medencék 10 méter magasak, födémüket pedig 106, helyben kiöntött oszlop tartja.

Kiemelt kép: Máth Kristóf