Fotósként mennyire volt közel a tűzhöz?
Szerencsém volt. Ha valaki Vietnámba került, általában egy adott területre, egy alakulatra osztották be, nekem viszont ott volt a hadosztály teljes műveleti területe. És mivel én is átestem a kiképzésen, és egyenruhát is hordtam, a katonák befogadtak maguk közé, úgy fotózhattam őket, ahogy külsős fényképészek nem, szinte észre sem vették. Közelről, széles látószögű objektívvel dolgoztam. A képeim részben ezért lettek jók. És mert mindig az embereket fényképeztem, hiszen itt ők voltak a főszereplők. Nem a politikusok, hanem az egyszerű srácok; a vietnámi háború céljával, akárcsak a mentorom, Morgenthau, nem értettem egyet, de ezeket a fiúkat nagyon megszerettem, értük megérte a dzsungelben töltött minden pillanat. A helikopterpilótákat különösen kedveltem. És a rangeröket. Néha mélységi felderítőkkel vagy rangerökkel mentem ki. Ők tényleg profik voltak. Úgy szerelkeztek fel, mintha esküvőre mennének, feszesre húzva rajtuk minden, az arcuk terepszínűre festve. Hiába voltak az ő bevetéseik a legrázósabbak, érdekes módon mellettük soha nem féltem. Na, ezeken a srácokon keresztül váltam én is az amerikai társadalom részévé. Pedig csak 1971-ben lettem állampolgár.
Más magyarokkal találkozott Vietnámban?
Egy olyan magyarról tudok mesélni, aki megmentette az életünket, de személyesen soha nem találkoztunk, csak telefonon beszéltünk egyszer. Mélységi felderítőkkel voltam odakint, egy századot támogattunk, amely aknavetőtűz alá került, ráadásul az összes tisztet és őrmestert kilőtték a vietkong orvlövészek. A totális káoszban úgy határoztam, hogy keresek egy rádiót, hiszen a légierő és a helikopterek mindig készenlétben állnak. Találtam is egy rádióst, hátán a készülékkel, aki sebesült és sokkos is volt, ezért nem nagyon lehetett vele beszélni. Kivettem a kezéből a kagylót, bejelentkeztem, mondtam, hogy segítség kellene, mire egy hang azt válaszolta, hogy oké, de kérik a kódot, majd egy csomó más badarságot mondott. Erre begurultam, és az anyanyelvemen kezdtem ordítva káromkodni. A telefon másik oldaláról meg rögtön jött magyarul a válasz: „Ki vagy te, seggfej?” Mint kiderült, az egyik felettünk köröző F-4 Phantom pilótája volt. Egy darabig magyarul társalogtunk, de ránk szóltak, hogy idegen nyelven ne használjuk a közös csatornát. Végül, mintha évek teltek volna el, megérkezett nyolc Phantom a fák felett, és elkezdte dobálni a bombákat. Olyan volt az egész, mint az Apokalipszis mostban, hirtelen elkezdett lángolni az egész erdő. Ezt a filmet A szakasszal együtt egyébként a vietnámi poklot leghitelesebben visszaadó mozinak gondolom.
Az állampolgárságot már Hawaiin, a csendes-óceáni főparancsnokságnál mint a Department of the Army Special Photographic Office (DASPO) hivatásos fotósa kapta meg. Hogyan lett a dzsungelből sziget?
Chu Lai után volt már egy masszív portfólióm. Áthelyeztek Hawaiira, a 25. hadosztályhoz mint írót, én viszont mondtam, hogy fotós vagyok, inkább átmennék a DASPO-hoz. Ezt a szervezetet még Kennedy alapította, és az volt a feladata, hogy vizuális dokumentációval szolgáljon a kongresszus, a vezérkar, a Pentagon és a hadsereg számára. A DASPO képviseletében nemcsak Vietnámban jártam, de Japánban és sok harmadik világbeli országban is. Voltam Alaszkában is, ahonnan egy NATO-hadgyakorlatról kellett tudósítani. Végül aztán leszereltem, hazatértem Chicagóba, és slusszpoénként tényleg a polgármester fotósa lettem.
Később számos más hírességet is fotózott, többek között Luciano Pavarottit, Margaret Thatchert, II. János Pál pápát, Henry Kissingert, Frank Sinatrát, Bob Hope-ot, John Wayne-t és Leonard Bernsteint. Saját stúdiója volt, a Motorola képviseletében pedig beutazta a fél világot, a kilencvenes években mégis becsukta a boltot, és hazatért a harmadik feleségével, Lindával, akivel közel negyven éve házasok. A szíve húzta vissza?
Igazság szerint sokáig nem volt honvágyam, és mivel alig tizenhat éves koromban mentem el, a nyelvet is újra kellett tanulnom. Lindát először a nyolcvanas évek végén hoztam el ide, még a „jóságos” Kádár-rendszerbe, egy európai túrán, és nagyon megtetszett neki az ország. Amúgy sem állt távol tőle a költözés gondolata, az apja ugyanis mérnök volt a légierőnél, és gyerekkorában, csakúgy, mint mi a vasút miatt, háromévente hurcolkodtak. Szerintem ez a negyvenéves kapcsolatunk titka is. Mikor úgy éreztük, fennáll a veszélye, hogy megunjuk egymást, és kifelé kezdünk kacsingatni – azt mondják, ez hétévente következik be –, gyorsan költöztünk egyet. Magyarországon is előbb Budapesten laktunk, és csak később, a kétezres években jöttünk Kapolcsra, szerintem immár végállomásként.