Cégvezetőként és ikres édesanyaként el tudja kerülni, hogy a jelen pillanat ne mindig a jövő logisztikájáról szóljon?
Legtöbbször nem, de már az is siker, ha ezt tudatosítom magamban. Van egy egyszerű mantrám, csupán ennyi: „itt és most, itt és most…”, mert sokszor azon kapom magam, hogy a múlton rágódom vagy a jövőn aggódom, az élet szervezése bedarálja a jelent. Ebben a két gyerekem hatalmas tanítómesterem. Anyaként rengeteg mindent megtervezek, aztán általában történik valami, és minden felborul. Ilyenkor csak nevetek, hogy mire kellett az a sok aggodalom. De cégvezetőként és szülőként sem tudom megspórolni, hogy előre gondolkodjak. Részben ez is a feladatom.
Egy évtizede, az esküvője előtt adott egy interjút, amelyben azt mondta, a következő öt-tíz évében a munka helyett a család és a gyerekek kerülnek majd az előtérbe. Valóban így lett, vissza tudott venni a tempóból?
Annyira családcentrikus voltam, hogy nem okozott gondot a hátralépés. Aztán mikor kiderült, hogy ikreim lesznek, nem is nagyon volt választásom. Ennek ellenére várandósan nehezen éltem meg a váltást. Már hét éve vittem a borászatot, ráadásul ebből öt évet a férjemmel csináltunk végig. Állandó pezsgés volt körülöttünk, folyamatosan utaztunk, tárgyaltunk, a borászattal feküdtünk és keltünk. Ezt a nyüzsgést nehéz volt magamban lecsendesíteni. Hatalmas szerencsém, hogy családi vállalkozás vagyunk, így tudtam, hogy nem fogok kiesni a cég életéből, és amíg vissza nem térek, a férjem irányítása alatt jó kezekben lesz a borászat.
Béres-örökség, hogy a munkához való ragaszkodás mellett – nagyapja még nyolcvanéves kora felett is bejárt a laborba, szülei szintén töretlenül vezetik a céget – a családi összetartás is nagyon erős. Hogy tud mindkét színtéren helytállni?
Ott van előttem édesanyám példája, aki miközben összefogja a családot, a Béres Gyógyszergyár kommunikációs igazgatója is. Tőle azt láttam, hogy meg lehet oldani a két szerep közötti egyensúlyozást úgy, hogy anyukával, ne pedig bébiszitterrel nőjenek fel a gyerekek. Bár tény, hogy nem könnyű. Az ő mintájára én is elhatároztam, hogy nem leszek olyan szülő, aki utoljára hozza el a gyerekeket az oviból, még ha a munkába visszatérve hatalmas tettvágy és lendület volt is bennem.
Ezt be is tudta tartani?
Azon az áron, hogy jó keveset alszom, igen. Visszatekintve örülök neki, hogy az ikrek első éveiben nem rágódtam azon, miből maradok ki a munkában, és így nem hagytam ki ezt a csodálatos és pótolhatatlan időszakot. A borászat pedig megvárt.
A budapesti otthona és az erdőbényei borászat közötti ingázás hasonló kettősséget okoz, mint a cégvezetés és az anyaság összeegyeztetése?
Az biztos, hogy mindig kell idő az átálláshoz. Amikor megyek vissza Bényéről, ahogy közeledem a városhatárhoz, úgy gyűlik fel bennem a stressz, gyorsul a pulzusom, de a birtokra kiérve is kell egy-két nap, míg megnyugszom. Néha meg is jegyzem a munkatársaimnak, hogy le vannak lassulva, de ha sokáig vagyok itt, én is tempót váltok. Annyira más errefelé az élet ritmusa! Ám ez a ritmus van közelebb a természethez, így valószínűleg ez a normális, és amit én szeretnék, illetve általában a világ körülöttünk, az a túlzás. Amikor nézem, ahogy nő a szőlő, szemlélem, ahogy változik a természet, szembesülnöm kell vele, hogy ezek nem gyors dolgok. Nekem, aki nem ebbe születtem, tanulnom kell. A természet figyelmeztet, hogy mindennek megvan az ideje, és nem lehet sürgetni.
A Béres Szőlőbirtokot két évtizede a szülei alapították. Az öröklött küldetés hamar saját hivatássá vált?
A borászat a szüleim álma volt. Hosszú ideig látogatták a magyarországi borvidékeket, míg aztán beleszerettek Erdőbényébe, és 2002-ben megvették a birtokot. Nem mondom, hogy nem értettem a rajongásukat, de inkább csak távolról figyeltem, mi lesz ebből. Egyetemistaként meg sem fordult a fejemben, hogy mezőgazdasággal foglalkozzak. A tanulmányaim közben külföldre utaztam, aztán a gyógyszergyárban kezdtem dolgozni. A borászat közben lassanként fejlődött, zajlott a szőlőtelepítés, épült a birtokközpont, és ahogy egyre többször jártam ide, engem is egyre inkább érdekelni kezdett az itt folyó munka. Ekkoriban fogalmazódott meg a családban, hogy jó lenne, ha egyikünk teljes hittel és energiával, no és munkaidővel a borászat mögé állna. Akkortájt pont kerestem a helyemet a cégnél, a vezetőség pedig úgy látta, ez a feladat nekem való lenne, s én kellően fiatal és vakmerő voltam, hogy el is vállaljam.
Tényleg testhezállónak érezte a kihívást, vagy inkább csak valami újra vágyott, hogy megtalálja a szerepét a családi vállalatban?
Teljesen a magaménak éreztem, mert az a fajta lelki kapocs már engem is kötött Erdőbényére, ami a szüleimet is megfogta. Arról azonban fogalmam sem volt, mivel jár ez a pozíció, de valószínűleg nem is baj, hogy nem tudtam, mire mondok igent.