A Budakeszi Vadaspark mentőhelyére 2024. június 5-én fogadtak be három elárvult vadmacskát, két nőstényt és egy kandúrt. A körülbelül 4-5 hetes állatokat május 31-én találták a Petesmalmi Vidramenhely bejáratától körülbelül 300 méterre. Júniusban megtörtént a genetikai vizsgálathoz szükséges vérvétel, amely alapján kiderült, hogy a három egyed édestestvér és tiszta vérű vadmacskák. Ezt követően kezdődött a macskák külső- és belső élősködőinek irtása, továbbá megkapták az egyedi azonosítójukat, valamint a nevüket: Merlin, Szerénke és Lukrécia. A kölykök nevelése és repatriációs folyamata a Vadaspark emberektől elszeparált mentőhelyén zajlott, ahol csak az etetések és a takarítás idejére találkoztak az őket ellátó gondozójukkal. A három vadmacska közösen nevelkedett, így sok természetes viselkedésformát tudtak begyakorolni egymással. A folyamatnak köszönhetően vadak maradtak, amely feltétele a természetben való túlélésnek.

Táplálékukra maguk vadásznak, így 2024. októberében megkezdődött a természetbe való visszaszoktatásuk. Az állatokat két különböző módszerrel engedik vissza természetes élőhelyükre, Merlint és Lukréciát az úgynevezett puha elengedési módszerrel, amelyre a tervek szerint 2025 tavaszán kerül sor.

A Budakeszi Vadaspark a nyár végén ugyanezzel a módszerrel repatriált egy nőstény vadmacskát, Szaffit, aki már túl van a szakemberek által kritikusnak nevezett 100 napos kint léten. Szaffi elengedéséről és az utánkövetésről itt olvashat.

A harmadik vadmacskát, Szerénkét durva elengedéssel 2024. november 21-én engedik vissza a természetbe. Ezt az elengedési módszert jellemzően a felnőtt vagy a független fiatal állatok esetében szokták alkalmazni a megtalálás helyszínén. A durva elengedés akkor eredményes, ha az állat relatíve rövid ideig tartózkodott fogságban, így nincs szüksége arra, hogy akklimatizálódjon az környezethez.

A vadmacska Magyarországon 1974 óta védett állat, Európa egyik legkevésbé ismert és legveszélyeztetettebb ragadozója. A faj 1987-es felmérése óta a populációban és elterjedésében folyamatos visszaesést figyeltek meg. A vadmacskákat veszélyeztetei az erdők feldarabolódása és bolygatása, a házi macskákkal történő hibridizáció, a táplálékért és az élőhelyért folytatott verseny, valamint a elvadult macskák által terjesztett betegségek.

A Vadmacska Fajmegőrzési Program eredményeként a védett faj egyre nagyobb figyelmet kap: az idei évben a vadmacska lett az év emlősállata. A Budakeszi Vadaspark holisztikus szemlélettel védi a fajt, amely kiterjed az edukáció mellett, a gondozás és kutatás területeire is. A Budakeszi Vadaspark 2022 óta rendelkezik a fokozottan védett vadmacskára szóló kutatási engedéllyel, emellett megfelelő szakmai tudás, tapasztalat, tárgyi feltételek és állatgondozói gárda is rendelkezésre áll, így kaphatták meg a szükséges gondoskodást a mentett kölykök.

Kép: Budakeszi Vadaspark