Félúton Kecskemét és Szeged között van ez a békés, barátságos, élhető tempójú kisváros. Meseszép szecessziós városházának tövében szép kis üzletek, étterem, fagylaltozó fogadja a vendégeket, és itt, ahogy az egész településen, sok dús lombú fa nő.
Érdemes megnézni a patinás református templomot és körüljárni a műemléktemetőt, ahol a bejárathoz közel Petőfi násznagyának a síremléke áll. A temetőben hatalmas fák árnyékában lépkedhetünk az öreg sírkövek között.

A világhírű halasi csipke otthonát a centrumtól egy kellemes sétával érhetjük el. A Csipkeházban megnézhetjük a csipkevarró lányokat, asszonyokat szabad szemmel alig láthatóan aprólékos munkájuk közben, követhetjük a grammban az aranynál értékesebb darabok születését a tervektől egészen odáig, hogy a kész munkákat eltávolítják a papírról, akár egy matricát. A kiállításon a leghíresebb motívumok mind megnézhetők.

Bár Halason a strand is szép, érdemes a városnéző séta után kimenni a Sóstóra. Egyrészt azért, mert jól esik megmártózni a tóban, másrészt meg ennek szomszédságában van a messze földön híres Sóstói csárda, ahol bármit választunk az étlapról, biztosra megyünk.

Ha még marad időnk, keressük fel a város féltett ipari műemlékét a Sáfrik-féle szélmalmot a Kölcsey utcában. Maga a malom a húsz méter átmérőjű vitorlájával izgalmas látvány, a benne lévő kiállítás pedig elmeséli egy alföldi mezőváros és a környékén létesült tanyavilág életét.
Hazafelé érdemes kitérőt tenni a várostól északnyugatra megbúvó láprét felé. A Nagy-tó lecsapolása után itt mocsaras, kiszáradó láp alakult ki – ez lett a nevezetes Fejetéki-mocsár, amelyet 1992-ben védetté nyilvánítottak. A város északnyugati csücskénél található 25 hektáros terület 4 kilométer hosszú tanösvénye öt állomáson keresztül mutatja be a mocsár élővilágát és ökoszisztémáját. Az ösvényt járva olyan, ritka és védett növényeket fedezhetünk fel, mint a fehér virágú vidrafű, a lilás színű posvány kakastaréj, a fehér májvirág, a sötétkék színű kornistárnics, a sallangos szirmú vagy a fehértől a liláig sokféle színárnyalat-változattal ismert buglyos szegfű.
Nyitókép: Fejetéki mocsár tanösvénye. Fotó: kiskunhalas.hu