A program története egy épülettel kezdődött 2013-ban, amelyet a Somogy Megyei Önkormányzat bocsátott a szervezet rendelkezésére. „Mivel adva volt a mezőgazdasági terület is, úgy döntöttünk, hogy olyan átmeneti otthont hozunk létre a családoknak, ahol állattenyésztésre, növénytermesztésre is van lehetőség, és olyan motivációs rendszert építhetünk fel, amely arra ösztönöz, hogy önként vállalják a részvételt a programokban” – magyarázza a szociális igazgató. Ha például a szülők képzéseken vesznek részt, úgynevezett tallérokat kapnak, amelyeket használt bútorra, élelmiszerre, minőségi ruhaneműre válthatnak be. A tanultaknak nagy hasznát látják kiköltözéskor is, amikor továbblépnek a szervezet sorsfordító házaiba, amelyekben akár hosszú távon le is telepedhetnek, és önálló életet élhetnek.
Rácsok Balázs alapvetőnek tartja, hogy a motivációs rendszert sem ők határozzák meg, hanem beszélgetések eredményeként alakul ki, hiszen ha a résztvevőket már a rendszer kialakításába be tudják vonni, még elkötelezettebbé válnak az iránt, hogy fenn is tartsák. Az öngondoskodás része, hogy aktívan részt vesznek a munkában, megismerik a folyamatokat, és megtanulják azt is, hogy az életben bizonyos cselekedeteknek csak évek múlva lesz következményük.
Mialatt tanulnak, heti visszajelzést kapnak a teljesítményükről, és egyre felelősségteljesebb feladatokat bíznak rájuk. „Látni kellene a tekintetét, amikor valakit megbízunk például a fóliasátor öntözésével. Egyből kihúzza magát, mert olyan feladatot kapott, amit már rá merünk bízni. Ez pedig katalizátorként hat az életében, különösen, ha addig azt kapta mindenhonnan, hogy ingyenélő, semmirekellő, nem lehet rá számítani. Itt egy védett rendszerben folyamatosan pozitív megerősítéseket kapva elkezdheti újrafogalmazni a saját és a családja életét.” A bekerülő, sokszor többszörösen traumatizált gyerekeket a segélyszervezetnél működő, Kapaszkodó nevű komplex fejlesztőprogramban mérik fel, és ez alapján dolgozzák ki számukra a terápiás vagy fejlesztési lehetőségeket.
Az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai hisznek abban, hogy az öngondoskodás gyakorlása a hozzá kapcsolódó támogatási rendszerrel képes a rögzült minták eltüntetésére, mert mindenkiből előhívható a felelősségtudat, és képessé válhat józanul mérlegelni és dönteni – bár előfordul, hogy erre akár hosszú éveket kell fordítani.