Élő népzene, személyes történetek és magyar népművészet – különleges kulturális élményt kínál a Hagyományok Háza a nyári hónapokban. A Dalban mondja el címmel meghirdetett zenés tárlatvezetéseken ismert énekesnők kalauzolják végig a látogatókat a Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításon, énekkel és személyes visszaemlékezésekkel színesítve a bemutatót.
A programsorozat nyitóeseményén, július 5-én Sebestyén Márta vezeti végig a közönséget a kiállításon. Az énekesnő nemcsak dalra fakad, de mesél is a látogatóknak: bemutatja azt a ruhadarabot is, amelyet 1999-ben II. Erzsébet angol királynő előtt viselt.
A grófnőtől a divattervezőig, a jégtánctól a Buckingham-palotáig – a Hagyományok Háza új kiállításán jártunk | Magyar Krónika
Hogyan került a Greta Garbót és Katherine Hepburnt öltöztető tervező Mezőkövesdre és Sárközbe? Miért ismert Kárász Mariska neve New York-ban? Ruhák és történetek, korszakok és korszakos egyéniségek példái a Hagyományok Háza új kiállításán.
A nyári szünet után, augusztus 19-ét követően folytatódik a programsorozat. A következő vendég Herczku Ágnes lesz, aki saját népművészeti élményein keresztül vezeti végig a közönséget a tárlaton, közben pedig autentikus népdalokat énekel élőben.
A Hagyományok Háza szerint a program célja, hogy a látogatók ne csak lássák, hanem hallják és érezzék is a magyar néphagyomány gazdagságát. A zenei élmény olyan érzelmi szintre emeli a tárlatvezetést, amely mélyebb kapcsolatot alakít ki a közönség és a kiállított tárgyak között – hangsúlyozta Czingel Szilvia, a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum vezetője.
Az amerikai dizájn magyar nagyasszonyai – Kárász Ilonka és Kárász Mariska New Yorkban | Magyar Krónika
Magyar népművészet és amerikai modernitás. Boldog anyaság és művészi önmegvalósítás. A Kárász lányok nevét itthon alig ismerik, miközben munkáikat a legjelentősebb amerikai múzeumokban őrzik.
A zenés vezetéseken autentikus népdalok és egyéb népzenei motívumok hangzanak el, élő előadásban, a néprajzi gyűjteményhez és a kiállított darabokhoz kapcsolódva. A szervezők szerint a Múzeumok Éjszakáján elindított, különleges formátum rendkívül pozitív visszhangot kapott, ezért döntöttek a folytatás mellett.
A programsorozat már júniusban is kínált rendhagyó eseményt: a Rotschild Klára megmondja című esten Sipos Vera színésznő elevenítette meg a magyar divattörténet ikonikus alakját, színészi játékkal és dramatizált jelenetekkel gazdagítva a tárlatot.
A magyar nő, aki fürdőruhát tervezett Lady Dianának – Lea Gottlieb sikertörténete | Magyar Krónika
Egy nő a strandon is legyen elegáns. Mutassa, amit kell, takarja, amit kell, vonuljon, viseljen, hódítson, nyűgözzön. Ezt tanulta a világ egy magyar asszonytól.
További információ és programrészletek a Hagyományok Háza weboldalán érhetők el. A zenés tárlatvezetések lehetőséget kínálnak arra, hogy a népművészet ne csupán történeti, hanem érzelmi és zenei élményként is megérintse a látogatót.