Röviden megemlékezni Bánffy Miklósról? Már-már lehetetlen, számos ok miatt.
Neki köszönhető, hogy a trianoni döntés után Sopron sorsáról népszavazás döntött. Intendánsként éveken állt az Operaház élén, ő küzdötte ki Bartók Béla műveinek bemutatását. Jelmezeket és díszleteket tervezett, a béketárgyalások idején készített karikatúráit is kiadták. Ő szervezte és rendezte IV. Károly koronázását. Csodálatos nagyregényt írt Erdélyi történet címmel, amiből kiolvasható az erdélyi arisztokrácia nem túl dicsőséges szerepe a Trianonig vezető úton. Rendszeresen részt vett a legendás marosvécsi írótalálkozókon. Hosszú és rejtélyes szerelem fűzte Erdély legszebb léptű asszonyához, Bornemisszáné Szilvássy Carolához. Felesége a Nemzeti Színház színésznője, Váradi Aranka volt. Az egyik legjelentősebb erdélyi főnemesi család tagjaként ő birtokolta az Erdély Versailles-aként emlegetett bonchidai kastélyt, melyet a németek gyújtottak fel a második világháborúban.
Bánffy és családja tavasztól őszig Bonchidán, ősztől tavaszig a család kolozsvári palotájában élt. A hatalmas és pompázatos mezőségi kastély főépületében a család huszonöt szobán osztozott. Szobán? A fő nappali inkább lovagteremnek nevezhető a maga majd 160 négyzetméterével, és csodájára jártak a Mária Teréziáról elnevezett kék-sárga teremnek, ahogy a bástyakönyvtárnak és a család híres portrégyűjteményének is.
A főlépcsőt művészi faragású sakkfigurák szegélyezték, mindenhol díszes barokk csillárok függtek, és hidegebb napokon majolikakályhák mellé húzódhatott a család és a vendégek. A kastély istállója a Schönbrunn mintájára készült, a park pedig a korabeli Erdély legszebb kastélyparkjának számított szimmetrikus alléival, széles teraszaival, gondosan formára nyírt bokraival, fáival.
A romos és többször kifosztott épület felújítását a Transylvania Trust Alapítvány végzi, még a magyar gyökereit számon tartó III. Károly brit uralkodó is támogatta a munkálatokat.
Kolozsvártól mindössze harminc kilométerre lévő Bonchidát érdemes felkeresni, a Házsongárdi temetőben pedig gróf Bánffy Miklós sírját a családi kriptánál. Bánffy szegényen és elfeledve halt meg Budapesten, csak 1976-ban kerültek vissza a földi maradványai szülőföldjére.