Egy szoknya, egy nadrág (1943)

Ha van nadrágszerep, akkor legyen szoknyaszerep is. A Madridból férjhez menés szándékával érkező gazdag özvegy, Dulcinea (teljes és hosszú név a stáblistán) azzal szembesül, hogy valaki használja a személyazonosságát Budapesten. Ez a valaki Sóvári Péter színész, pontosabban Latabár Kálmán. Tehát egy férfi! Az indok szerelem, a történet kacskaringós. Szerepel benne egy kikapós ifjú színésznő, több mantillás hölgy, számtalan rózsacsokor, és persze Latabár Kálmán, aki ugyebár nem volt férfiszépség, de nőként egyenesen rémálomként definiálhatjuk! A film viszont szórakoztató, érdemes megnézni vagy újranézni.

Egy bolond százat csinál (1942)

A kirúgott főpincér álszakállt ragaszt, és híres oroszlánvadásznak adja ki magát – vagy inkább mindenki annak nézi. Hálás szerep, hiszen Afrika réme gróf is, kastéllyal, birtokkal. Nincsen lakat a számon, énekli a filmen Latyi, mielőtt mindenkit elvinnének az ápolók. 

Mágnás Miska (1948)

Tanmese a rangkórságról, de annyi humorral, hogy a didaktikus üzengetést is meg lehet neki bocsátani. A főszerepben Sárdy János és Németh Marika, a kleptomán nagymamát Gobbi Hilda alakítja. A grófnőként tündöklő cselédlány, Marcsa szerepét a bűbájos Mészáros Ágira bízták, a történet irányítását Gábor Miklósra. Pixi és Mixi grófot, a két ütődött monoklis arisztokratát a Latabár-testvérek játsszák. Időtlen, remek film, híres dalokkal. Jelszó: Szilvalé, rongyő!

Állami áruház (1952)

Zenés termelési vígjáték az ötvenes évekből, azon belül a Diadal áruházból. Legemlékezetesebb jelenetében Feleki Kamill énekli egy kiságy fölé hajolva, hogy ember lesz az én kis unokám. Latabár egy minden hájjal megkent kereskedőt alakít, aki gyászoló özvegynek is képes kihívó estélyi ruhát eladni. Na, de ez a mentalitás már a múlté, üzeni a történet, a dolgozó érdeke az első. Ennek a filmnek a betétdala a híres Egy dunaparti csónakházban című sláger.

A nyitókép a Mágnás Miska című film egyik jelenete Fotó: nfi.hu