A 22. Hungarian International Film Festival Los Angeles programját ezen a linken éri el.
Bárány Krisztián legújabb dokumentumfilmje, A szőlők királya Mathiász János életét és munkásságát mutatja be. Az alkotás – a rendező-forgatókönyvíró korábbi ismeretterjesztő és történelmi dokumentumfilmjeihez hasonlóan – élvezetes és informatív módon, több neves történész és borász közreműködésével mutatja be a világhírű szőlőnemesítő életét, valamint a dualizmus és az első világégés közötti történelmi korszakot, az akkori szőlőtermesztést és borászkodást.
Mathiász János (1838–1921) egykori kassai hivatalnok 1880 és 1899 között Mádon és Szőlőskén is tevékenykedett idősebb gróf Andrássy Gyula egykori miniszterelnök, majd külügyminiszter borászati főigazgatójaként.
Az 1870-es évektől egész Európában tombolt a filoxérajárvány. Mathiász felvette a harcot a betegséggel, óriási mértékű fajtanemesítésbe kezdett kecskeméti birtokán, és közel egymillió tőkét nevelt évente. Közel 3700 fajta kötődik a nevéhez, ez a szám egyedülálló a világon, munkássága a világörökség szerves részévé vált, és a Magyar Nemzeti Értéktárba is bekerült.
Amennyiben érdekli, miként környékezte meg az orosz cár a magyar borászt, illetve hogyan nyűgözték le Mathiász szőlői Sisit és Ferenc Józsefet, olvassa el alább a teljes cikket:
Lenyűgözte Sisit, és az orosz cár is megkörnyékezte – film készült a magyar szőlőkirályról
Fotó: Magyar Krónika