A Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet az idén, rendhagyó módon ősszel, szeptember 12-14. között rendezi meg a gyerekeknek, családoknak és fiatal időseknek szóló, VIII. Kapolcska Kisfesztivált és zenei tábort.

A Kapolcska pogramjában kiemelt szerepet kap a zene és a helyi értékek – legyen az emberi vagy környezeti – bemutatása. A fiatal tehetségek és tanáraik, a művészek, illetve a közönség és szervező csapat együttléte, együttgondolkodása, kreativitása adja azt a különleges élményt, amely a „kapolcskázást” jelenti, immár a nyolcadik éve.

A programhelyszínek egyediek, önálló arculattal rendelkeznek: Molnárház, Falumalom, Malomsziget, Csigaház-Kovácsműhely, templomok, asztalos műhely. A koncerteket, kiállításokat nyitottság, játékosság, kreativitás, interaktivitás jellemzi.

Kapolcsikum – a nehézség nem mindig buktató, hanem lehetőség a fejlődésre | Magyar Krónika

Kétezer-háromszáz gyümölcsfa, kétezer-négyszáz méternyi málnasövény, ezerötszáz bodzabokor, fűnyíró birkák. A Kapolcsikum megálmodóinál jártunk.

Az „öröm-zene” művészeti és közösségi programok során többek között fellép: Karácsony James (LGT), a Talamba Ütősegyüttes, a Kaláka, a Bocskay Fúvós Zenekar élő filmzenével, Bárth János gitáros, Gryllus Vilmos dalszerző, Hoppál Mihály & Irmalós Gábor, Kárász Eszter és Bata István „varázszenészek”, Zombor Levente és Márta István zeneszerző, aki a programsorozat kitalálója és főszervezője.

A fesztiválon mesterkurzust tart Boros Misi zongoraművész a katolikus templomban, a Bors és BassPoetry tart előadást Bachtól Jimmy Hendrixig címmel, valamint kézműves programokkal is várják a látogatókat. Kerámiázás és őrlés a Falumalomban, zenés kovácsolás a Kovácsműhely Múzeumban, valamint bemutatkozik a kapolcsi Ilona-malom asztalosműhely manufaktúra is – többek között ezekből a lehetőségekből válogathatnak az érdeklődők. Ezen felül táncház és élő zene várja a mulatni vágyókat.

Több új és állandó kiállítást, múzeumot is megtekinthetnek a fesztiválozók: Kapolcska Program (az induló évek) 2017 – 2019. fotókon, Kapolcsi vízimalmok, Kapolcsi Helyi Alkotók, Falumalom Múzeum, Kovácsműhely Múzeum, Iskolamúzeum, Eger-víz kiállítás.

A szervezők kiemelten fontosnak tartják, hogy az idei évben több, a Kárpát-medencéből érkező, zenét tanuló fiatal is részt vesz az eseményen. A vajdasági Topolyáról, Nagyváradról, a kárpátaljai Péterfalváról, a felvidéki Alistálról érkező hangszeres növendékek és tanáraik kamaraórákon és közös zenéléseken vesznek részt, de közös produkcióra is sor kerül majd, bevonva néhány kapolcsi, pécsi, tapolcai fiatalt is.

A program zenei vezetője Hoppál Mihály zeneszerző és hangszeres művész. A Kapolcska minden rendezvénye nyilvános és ingyenes.