,,Legyünk éberek és tudatosak! Tegyétek le kezetekből azokat az eszközöket, amelyek állandóan a figyelmetekre éhesek, és forduljatok vissza a valóság felé, hiszen ahol a figyelmünk, ott az erőnk is. Gondoljunk hálával jelenlegi emberi formánkra, hiszen csak így kapcsolódhatunk azokhoz, akik igazán fontosak. Lényeges felismerés volt az is számomra, hogy mivel nem tudhatjuk, meddig vagyunk a földön, nincs időnk tologatni a döntést – a vetített világ helyett válasszuk mindig az élőt, az igazit”

– így fogalmazott interjúnkban a tavaly megjelent, Csillanás című lemeze kapcsán Kobza Vajk. A zenész a beszélgetés során azt is megvallotta, hogy az elmúlt években – függetlenül a pandémiától – számtalan alkalommal kellett szembenéznie a mulandósággal és szerettei távozásával, a mindenben ott létező eredendő jóság azonban bizalmat adott számára ahhoz, hogy a végtelen tudat túlélheti földi létünket.

Albumpremier a kronika.hu-n – megjelent Kobza Vajk Csillanás című lemeze | Magyar Krónika

A kronika.hu olvasói elsőként hallgathatják meg Kobza Vajk új albumát. A régizenei fúzió és a kortárs orientális zene nagykövetével az új lemez megszületésé …

Az említett album elvarázsolta Győrffy Ákost is. A József Attila-díjas költő lapunkban megjelent recenziójában így fogalmazott: ,,Kobza Vajk különös tüneménye a kortárs magyar zenei életnek. Olyan úton jár, amin rajta kívül csak igen kevesen járnak. Saját univerzumot teremt, amely egyszerre magyar és egyetemes, és az benne a szép, hogy az egész mögött nincs semmi erőlködés. Nem akar valamilyennek látszani, missziót teljesíteni, a saját zenei világában időzik, s ez a zenei világ a maga megkapó atmoszférájával könnyen rabul ejti a hallgatót. Édes rabság ez, pontosabban olyan rabság, amely a képzelet, az imagináció szabadságával ajándékoz meg minket.” 

A költő hozzátette azt is, a lemezen jól érződik: Kobza Vajk együtt él a közel-keleti és a magyar zenei hagyományokkal, számára mindez aktuális, sőt, kizárólag ez az aktuális, semmi más.

Mindezek után talán nem is annyira meglepő, hogy a két művész közös projektbe fogott, ennek gyümölcse egy igazán különleges kislemez, az Orfeusz kertjében & Pomona. Győrffy Ákos a lapunknak írt levelében így fogalmazott az albummal kapcsolatban:

,,Amikor Kobza Vajkkal elkezdtünk beszélgetni arról, hogy mit is kéne együtt csinálnunk, még csak valami homályos gomolygás volt bennem arról, amit hallani szerettem volna. Persze az egy dolog, hogy mit képzel el az ember, a végeredmény úgyis mindig más lesz. És ezzel nincs is semmi baj. Azt, amit belül hallunk, nem lehet megvalósítani. Ha már a belül hallott zene atmoszféráját megközelítjük, tettünk valamit. Érzésem szerint ezen két összefűzött felvételen sikerült megragadnunk a belül hallott zene atmoszféráját. Néhány évvel ezelőtt interjút készítettem Dukay Barnabás zeneszerzővel, ebből hallható egy részlet a legelején. Dörgött az ég, májusi zivatar készülődött a Börzsöny fölött, és Barnabás a közelgő viharra beszélt rá a maga emelkedett módján. A szavai jelentik a belépőt Orpheusz kertjébe, ahol kolompok és szélcsengők szólnak, kecskék hevernek az árnyékban, kabócák reszelése tölti be az imaginárius mediterrán teret. Orpheusz zenél egy öreg olajfa alatt, valaki távolról adja hozzá a ritmust, a háttérben a Földközi-tenger csillog. Ennyi a kép. Egy délután Árkádiában. Aztán megérkezik a nyári felhőszakadás, és vele együtt Ambrus Lajos író, aki a Kis-Somlón fekvő szőlőjében olvasta fel William Morris angol preraffaelita költő Pomona című versét. Pomona a kertek római istennője volt, Ambrus Lajos pedig igazi kertember, gyümölcsök, borok és a régi magyar irodalom avatott ismerője, Pomona istennő feltétlen híve. „Nincs már arany a folyóban” – írja William Morris. Árkádia szertefoszlott az időben, de Árkádia levegőjével átjárt tájrészletek még ma is akadnak. Ahol a távolban harang szól, pacsirta énekel a mezők fölött, és mindent átjár egy számunkra szinte már ismeretlen béke. Ebben a huszonöt percben ezt a békét próbáltuk megidézni, és egy olyan helyet, ahol Orpheusz és Pomona istennő jelenléte még valóság.”

A spirituális utazásra invitáló kislemezt elsőként a kronika.hu-n hallgathatják meg: 

Bandcamp letöltés: kobzavajk.bandcamp.com

Kiemelt kép: Kobza Vajk (Fotó: Grúz Bence)